2021 Yılı Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak? Şehir Şehir Tam Liste!

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen bekçi alımları, vatandaşlar tarafından her dönem oldukça merak edilmekte. Devlet kurum ve kuruluşlarında görev almak isteyen kişilerin bekçi alımları tarihlerini yakından takip ettiğini bilmekteyiz.

2021 Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak? Şehir Şehir Tam Liste!
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021 yılı bekçi alımları ne zaman gerçekleşecek? Son yıllarda oldukça revaçta olan bekçilik, içinde bulunduğumuz salgın koşulları sebebi ile güvenliğin sağlanması açısında da oldukça dikkat çekici hale geldi. Ayrıca maaşlarının oldukça iyi olması da, kişilerin bu mesleği tercih etmelerinin bir diğer sebepleri arasında.

Bekçilik Alımlarında Başvuru Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Bekçilik Alımlarında Başvuru Ne Şekilde Yapılmaktadır?
Bekçilik Alımlarında Başvuru Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Pozisyonu için alım yapılacağına dair ilanlar, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Polis Akademisi resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Kişiler alımlarla ile alakalı başvuru tarihlerini buradan takip edebilirler. E-devlet şifresini kullanarak, internet sitesi üzerinden ön başvuru yapılabilmektedir.

2021 Yılı Bekçi Alımları Tarihleri Belli Oldu Mu?

2021 Yılı Bekçi Alımları Tarihleri Belli Oldu Mu?
2021 Yılı Bekçi Alımları Tarihleri Belli Oldu Mu?

2021 yılı alımları ile alakalı net bir tarih henüz belli değildir. Bekçi pozisyonu için alımlara başvuracak kişilerin düzenli olarak İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Polis Akademisi resmi internet sitesindeki duyuruları takip etmesi önerilmektedir. Kesin bir tarih olmamak ile birlikte önümüzdeki ay itibari ile alımlarına dair bir bilgi verileceği düşünülüyor.

Nasıl Bekçi Olunur?

Nasıl Bekçi Olunur?
Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçi olmak için öncelikli olarak alımları için istenen şartların sağlanması gerekmektedir. Şartların eksiksiz bir şekilde sağlanması ve bu pozisyonda alım yapılacak olması durumunda, belirtilen başvuru tarihleri arasında online olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Polis Akademisi resmi internet sitesinden ön başvuru yapılmaktadır.

Başvurunun onaylanması durumunda adayların çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadır. Daha sonra başarı sıralamasına göre alımlar gerçekleştirilmektedir.

Adaylarıın girdikleri sınavlar dahilinde yazılı sınav puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınav puanının % 25’i ve sözlü sınav puanının % 50’sinin toplamı alınarak başarı sıralaması oluşturulmaktadır.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?
Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Pozisyonu için alımlara başvuru yapabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 • T.C vatandaşı olmak.
 • En az lise veya buna denk bir mezuniyete sahip olmak.
 • En az 1.67 boyunda olmak.
 • Vücut kitle endeksinin bu oran da dahil olmak üzere en az 18 ve yine bu oran da dahil olmak üzere en fazla 27 olması.
 • Başvurusu yapılan ilde, en az bir yıldır yaşıyor olmak.
 • Askerlik sorumluluğunun yerine getirilmiş olması.
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak.
 • Ağır hapis cezası almamış olmak.  Bunun yanı sıra altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, ihtilas, irtikâp, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak.
 • Türk toplum yapısı inanışlarına göre kötü şöhretli tanınmamak.
 • Kamu haklarından mahrum olmamak ve bu hakları kullanmaya yönelik bir ceza almamış olmak.
 • İlgili kanunlarda belirtildiği şekilde devlet memuru olmaya herhangi bir engeli bulunmamak.
 • Silah taşımaya ve silahlı bir görev icra etmeye hukuki bir engeli bulunmamak.
 • Emniyet Teşkilatı, Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen, mesleği icra etmeye engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmamak.
 • Kişinin veya evli ise eşinin, toplum ahlaki yapısına aykırı herhangi bir eyleminin olmaması. Bu eylem sözlü, yazılı, görüntülü şekilde olabilmektedir.
 • Alkol, uyuşturucu ve diğer yasaklı maddelerin kullanımı neticesinde önceden tedavi görmüş olmamak veya halen tedavi görüyor olmamak.
 • Sağlık yönetmeliği maddeleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak.
 • Terör örgütleri veya bu örgütlerin diğer bağlantıları ile herhangi bir ilişiği olmamak. Miting, gösteri ve yürüyüşlere katılmamış olmak. Bu örgütleri hiçbir şekilde desteklememiş olmak.
 • Başvurusu yapılan tarihte herhangi bir siyasi parti üyeliği bulunmamak.
 • Güvenlik soruşturmasının olumlu bir şekilde sonuçlanması.

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi Maaşları Ne Kadar?
Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Son düzenlemeler ile birlikte maaşları mezuniyet durumlarına göre şu şekildedir;

 • İlkokul mezunu 4618 lira alacak.
 • Lise mezunu  4782 lira alacak.
 • Ön lisans ve lisans mezunu, 4999 lira alacak.

Bekçilerin Görevleri Nelerdir?

Bekçilerin Görevleri Nelerdir?
Bekçilerin Görevleri Nelerdir?

Özel durumlar haricinde akşam 10 ile sabah 6 saatleri arasında görev yapmaktadırlar. Kendilerine verilen alanların güvenliğini sağlamak ile sorumlulardır. Silah taşımak ve gerekli hallerde kullanma yetkileri de bulunmaktadır. Ayrıca görev alanlarındaki park, bahçe, toplu taşıma ve mahalleri kontrol etmek ile sorumludurlar.

Bu görevlerin yanı sıra, yasa dışı bahis ve kumar oynayanların tespiti ve ayrıca oynatan kişilerin tespiti de görevleri arasındadır.

Ayrıca halkın huzurunu bozan kişilerin tespiti ve uyarılması da sorumlulukları arasındadır. Bu kişilerin yakalanması gerektiğinde, bekçiler polis ekipleri ile irtibata geçerek ve gerekli bilgileri vererek polislerin bu kişileri yakalamasını sağlamak.

Uyuşturucu madde satıcılarının tespiti de sorumlulukları arasında yer almaktadır. Ayrıca görev alanları içinde gerçekleşen acil ve olağanüstü durumların polislere bildirilmesi işlemini de gerçekleştirirler.

Meydana gelen kaza durumlarında, kolluk kuvvetlerine bilgi vermek, suç teşkil eden durumlarda delillerin korunmasını sağlamak görevleri arasındadır.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!