2021 Polis Alımı Yapılacak mı? Başvurular Ne Zaman?

Her sene farklı kurumlar kapsamında kamuya personel alımı gerçekleşmektedir. Bu personel alımlarında en çok merak edilenlerden biri de polis alımının olup olmayacağıdır. Polis olmak isteyen onlarca kişi başvuru zamanını kaçırmamak için devamlı ilanları takip etmektedir.

2021-polis-alimlari
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her sene farklı kurumlar kapsamında kamuya personel alımı gerçekleşmektedir. Bu personel alımlarında en çok merak edilenlerden biri de polis alımının olup olmayacağıdır. Polis olmak isteyen onlarca kişi başvuru zamanını kaçırmamak için devamlı ilanları takip etmektedir. Korona virüs sebebi ile güvenliğe daha çok ihtiyaç duyulması ve KPSS sonuçlarının açıklanması neticesinde, 2021 yılında yapılacak olan alımlar merak konusu haline gelmiştir.

Yeni ekonomi programı kapsamında, kamuya 65 bin personel alınmasına dair bir hedef bulunduğu bilinmektedir. Bu sayının açıklanması ile polis olmak isteyen onlarca kişi Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Akademisi Başkanlığı’nın PÖH, PMYO, POMEM, PAEM alımları gibi ilanları beklemekte. Hangi kuruma ne kadar personel alınacağı ve alımların ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir açıklama bulunmamakta.

27'nci Dönem POMEM Giriş Sınavı
27’nci Dönem POMEM Giriş Sınavı

Polis Akademisi Başkanlığı, resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada “27’nci dönem POMEM giriş sınavına ilişkin yapılan duyuruya göre, alınacak öğrencilerin 6 bin 400’ü lisans (5 bin 440 erkek ve 960 kadın), 1600’ü ön lisans (1360 erkek ve 240 kadın) mezunu olacak. Alıma ilişkin esaslar ve sınav takvimi ilerleyen günlerde Akademinin “www.pa.edu.tr” adresinden açıklanacak.” Şeklinde bir ifadenin yer aldığı görülüyor. Başvuruların 21 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi ile birlikte her aday heyecanla sonuçların ne zaman açıklanacağı bekliyor. Adayların ön sağlık kontrolüne 15 Şubat 2021 tarihi ile başlanılması bekleniyor. Bunun ardından bilindiği gibi her aday POMEM sınavlarına girebilecek.

2021 Polislik Başvuruları Ne Zaman Olacak?

2021 Polislik Başvuruları Ne Zaman Olacak?
2021 Polislik Başvuruları Ne Zaman Olacak?

Başvuru tarihlerini kaçıran veya geçtiğimiz yıl başvuru yapamayan adaylar, 2021 polislik başvurularının olup olmayacağını merak etmekte. Bununla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi incelendiğinde, POMEM veya PÖH polis alımlarının ne zaman yapılacağına dair herhangi bir duyuru bulunmadığı görülmektedir. Polislik alımlarına başvuracak adayların düzenli bir şekilde duyuruları takip etmelerinde fayda vardır.

Yeni dönem alımlar kapsamında bir tarih belirlenmesi için 27. Dönem polis alımı tamamlanmasının beklendiği düşünülmekte. 15 şubat itibari ile ön sağlık kontrolüne başlanacak ve sonrasında POMEM sınavlarına girecek olan adayların olduğu ele alınırsa yeni dönem başvuru tarihlerinin şubat ayından sonra olacağı söylenebilir.

Polis Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Polis Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?
Polis Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Polis alımlarına başvurmak isteyen birçok kişi başvuru şartlarını sağlayıp sağlamadığını merak etmektedir. Polis alımları için başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir;

 • Öncelikli şart T.C vatandaşı olmaktır.
 • En az önlisans mezunu olmak veya önlisans ve lisans mezuniyet şartını sağlayan yurt dışı denkliği olan mezuniyetler aranmaktadır.
 • KPSS sınavından, bakanlığın belirlediği taban puanı ve bunun üzerinde bir puan almış olmak gerekmektedir. Bu puan daha önceki yıllarda, lisans mezunları için 60 iken ön lisans mezunları için 65 olarak belirlenmiştir.
 • KPSS sınavından alınan puan için mevcut taban puan emniyet mensubu şehit ve malullerinin eş ve çocukları için farklılık göstermektedir. Bu kişiler için taban puan belirlenen puanının en az %80 i kadardır. Yani lisans mezunu olan kişiler için 48 puan, ön lisans mezunu kişiler için ise 52 puan alınmış olması gerekmektedir.
 • Her adayın kendi mezuniyet durumuna göre başvuruda bulunması gerekmektedir. Yani lisans mezunu bir aday ön lisans mezunu olarak başvuru yapamamaktadır. Bu durumda başvuru iptal edilmektedir.
 • Polislik alımlarında boy şartı da bulunmaktadır. Bu şart kadın adaylar için 1.62, erkek adaylar için ise 1.67’den kısa olmamaktır.
 • Boy ve kilo oranı şartı da bulunmaktadır. Beden kitle endeksinin 18 dahil olmak üzere bu orandan daha düşük olmaması ve 27 dahil olmak üzere bu orandan yüksek olmaması gerekmektedir.
 • Kişilerin, silah taşımaya ve silah kullanarak görev yapmaya hukuksal anlamda herhangi bir engelinin olmaması gerekmektedir.
 • Sağlık Şartları Yönetmeliği gereğince, ilgili maddeler incelendiğinde, polislik yapmaya engel herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekmektedir.

Polislik Başvurusunda Eşlerin de Taşıması Gereken Şartlar

Polislik Başvurusunda Eşlerin de Taşıması Gereken Şartlar
Polislik Başvurusunda Eşlerin de Taşıması Gereken Şartlar

Bu şartların sağlanmasının yanında adayların kendilerinin veya evli olmaları durumunda eşlerinin bazı hukuksal şartları sağlamaları gerekmektedir. Bunlar şu şekilde açıklanabilir;

 • Kasten işlenmiş hiçbir suçtan ceza almamış olmak gerekmektedir. Ayrıca kişiler bırakılmış olsa bile 1 yıl veya daha fazla bir zaman diliminde hapis cezası almamış olmak gerekmektedir.
 • Devletin çıkarlarına zarar verecek, anayasal düzene aykırı hiçbir suçtan yargılanmamış olmak gerekmektedir. İhaleye fesat karıştırmak, cinsel taciz, rüşvet, sahtecilik veya dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma gibi suçlardan dolayı affa tabi olunmuş olsa bile kabul edilmemektedir.
 • Alkol, uyuşturucu veya diğer yasaklı madde kullanımı nedeni ile tedavi görev veya tedavi görmeye devam eden adaylar kabul edilmemektedir.
 • Kişinin kendisinin veya eşinin toplum ahlakına aykırı davranış ve bağlantılarının olması kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu durum ahlaka aykırı, her çeşit yazılı, sözlü, görüntülü, sesli veya fiilen durumlar olabilmektedir.
 • Kamu haklarını kullanım ehliyetinin tam olması ve bu haklardan yoksun bırakılmamış olmak gerekmektedir.
 • Polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekmektedir. Sağlık yönetmeliğinde belirtilen haller bu durumun dışındadır.
 • Güvenlik soruşturmasının olumlu şekilde neticelenmiş olması gerekmektedir.
 • Erkek adaylar için askerlik görevinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!