2021 Toplu Sağlıkçı Alımları! 16.000 Kişi Alınacak! Başvurular Ne Zaman?

Yeni yıl itibari ile sağlık alanında 16 bin yeni sağlık personeli alınacağı duyuruldu. Konu ile alakalı olarak atama bekleyen sağlık görevlileri merak içinde, hangi alanlarda sağlık çalışanı alınacağının ilanını beklemekte. Aynı zamanda sağlık personeli alım şartları da merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkmakta.

16000kisi
Daha Fazla Göster

Yeni yıl itibari ile sağlık alanında 16 bin yeni sağlık personeli alımı yapılacağı duyuruldu. Konu ile alakalı olarak atama bekleyen sağlık görevlileri merak içinde, hangi alanlarda sağlık çalışanı alınacağının ilanını beklemekte. Aynı zamanda sağlık personeli alım şartları da merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkmakta.

Korona virüs salgını yaşanması sebebi ile tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de daha çok sağlık personeline ihtiyaç doğmuştur. Ayrıca bu dönemde sağlık personellerinin çok uzun süreler çalışmak zorunda kalmaları da yeni istihdamı zorunlu kılmaktadır. Resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına incelendiğinde 16 bin sağlık personelinin alınacağının kesinleştiği görülmekte. Sunulan bu iş imkanından faydalanmak isteyen ve atanmamış olan sağlık personelleri, başvuru tarihlerinin açıklanmasını bekliyor.

Sağlık Personeli Alımında Başvurular Ne Zaman Olacak?

Sağlık Personeli Alımında Başvurular Ne Zaman Olacak?
Sağlık Personeli Alımında Başvurular Ne Zaman Olacak?

Geçen yıl aralık ayı itibari ile 12 bin sağlık personeli alımı için açıklama yapan sağlık bakanı, 16 bin sağlık personeli alımı ile alakalı herhangi bir açıklama henüz yapmadı. Konu ile alakalı Cumhurbaşkanı kararı mevcut olmasına rağmen gözler bakan Fahrettin Koca’nın yapacağı açıklamada. 12 bin alım gerçekleştirildiğinde yapılan açıklamada, korona virüs sebebi ile oluşan yoğunluğun üstesinden gelebilmek için sağlık personeli alımlarının devam edeceği bildirilmişti. Bunu doğrular nitelikte olan 16 bin sağlık personeli alımına ilişkin ise herhangi bir başvuru tarihi henüz söz konusu değil. Başvuru tarihlerinin ilerleyen günlerde netleşmesi bekleniyor.

Sağlık Personeli Alımı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?2021 Toplu Sağlıkçı Alımları! 16.000 Kişi Alınacak! Başvurular Ne Zaman?

Sağlık personeli alımları için başvuru şartları ÖSYM klavuzu ile birlikte açıklanacaktır. Klavuz henüz açıklanmadığı için alımlar ile alakalı şartlar net değildir. Ancak geçen yıl 12 bin sağlık personeli alımı için istenen şartlar değerlendirildiğinde benzerlik göstereceği söylenebilir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında emekli aylığı alan kişiler başvuruda bulunamaz. Ayrıca 65 yaşını doldurmuş olan kişilerin de başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.
  • 657 sayılı Kanununun dördüncü maddesinin (B) fıkrasıyla 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında, sözleşmeli olarak istihdamı sağlanacak olan sağlık personelinin, Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun yirmi sekizinci maddesi kapsamında mavi kart sahibi olup, mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı olması başvuruyu engellemektedir. Ayrıca yabancı uyruklu vatandaşlar sağlık personeli alımları için tercihte bulunamazlar.
  • Bahsi geçen klavuzda belirtilen pozisyonlar için sözleşmeli personel olarak başvuru yapacak kişilerin,  657 sayılı Kanunun dördüncü maddesinin (B) fıkrasıyla aynı Kanunun kırk sekizinci maddesindeki koşulları taşımaları gerekmektedir.
  • Mevcut durumu, başvuru için istenen genel ve özel şartlara uymayan kişilerin başvuruları kabul edilemez. Ayrıca başvurusu kabul gördüğü halde, istenen belgeleri eksiksiz ve vaktinde teslim etmeyen kişiler göreve başlayamazlar.
  • Perfüzyonist, Odyolog, Sağlık Fizikçisi ile Dil ve Konuşma Terapisti gibi pozisyonların yüksek lisans veya doktora programları sebebi ile tercih edilmesi durumunda, başvuru esnasında bunu belirten seçeneğin işaretlenmesi gerekmektedir. Bu beyan kişilerin sorumluluğunda olup, yalan veya yanlış beyanda bulunanların başvuruları kabul olmaz.

Sağlık Personeli Alımları Hangi Alanlardan Olacak?

Sağlık Personeli Alımları Hangi Alanlardan Olacak?
Sağlık Personeli Alımları Hangi Alanlardan Olacak?

16 bin yeni sağlık personelinin alınacağının duyurulması ile birlikte en çok merak edilen konulardan biri de hangi alanlarda alım olacağı. Korona virüsün etkilerinin devam ettiği günümüzde, sağlık alanındaki hizmet işleyişinin sağlanabilmesi için yeni personel alımları oldukça önemli. Bahsi geçen 16 bin personel için ise kadro dağılımı netleştirildi.

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararı incelendiğinde, 2021 yılında yapılacak olan 16 bin sağlık personeli alımında kadro dağılımı şu şekilde;

– 8 bin 964’ü uzman doktor,
– 6 bin 785’i doktor,
– 197’si ebe,
– 45’i sağlık memuru,
– 5’i hemşire,
– 1 diyetisyen,
– 1 diş doktoru,
– 1 psikolog ve
– 1 sağlık teknisyeni alınacak.

Sözleşmeli Sağlık Personeli Nedir?

Sözleşmeli Sağlık Personeli Nedir?
Sözleşmeli Sağlık Personeli Nedir?

Sözleşmeli personel, belirli dönemlerde, mesleki anlamda ihtiyaç duyulan bazı alanlar için kamu kurum ve kuruluşlarına alımı yapılan çalışanlar olarak ifade edilebilir. Sözleşmeli sağlık personeli ise bu alanda alımı gerçekleştirilen çalışanlardır. Bu kişiler, mesleki anlamda ihtiyacın doğması halinde gerekli pozisyonlar için alınmaktadır. Sözleşmeli personellerin çalışmaları belirli süreli olabileceği gibi ihtiyacın devam etmesi durumunda sürdürülebilmektedir. Sözleşmeli sağlık personellerinin sözleşmeleri her yıl sonunda devam etmekte veya sonlandırılmaktadır.

Sözleşmeli olarak kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personellerin, günümüz salgın koşullarında en çok merak ettikleri konu ise sahip oldukları haklardır. Devlet kurum ve kuruluşlarına ataması gerçekleşen sağlık personellerinin haklarına kıyasla sözleşmeli sağlık personellerinin hakları daha kısıtlı olabilmektedir. Genel çalışan hakları benzerlik göstermek ile birlikte yer değişikliği istemleri veya çeşitli ek ödemeler ile alakalı farklılıklar gözlemlenmektedir.

En güncel sağlık personeli alımı ilanları için aşağıdaki butondan kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En Güncel Sağlık Personeli Alım İlanları

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2021 Toplu Sağlıkçı Alımları! 16.000 Kişi Alınacak! Başvurular Ne Zaman?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!