2021 Yılı Motorlu Taşıtların Vergi Oranları Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan vergi usul kanunun, genel tebliğini vatandaşlar için Resmi Gazete’de yayınlandı.

73527
Daha Fazla Göster

Bu sayede TUİK, yurt içi üretici fiyatlarında ortalama bir fiyat artış oranını vatandaşlara sundu. Açıklanan yüzde 9.11’lik oranda, yeniden değerleme oranı olarak tescillenmiş oldu. Yani açıklanana kararlara göre yeni yıl itibari ile motorlu taşıtlara gelecek olan yeni zam yüzde 9.11 olarak belirlendi. 1 Ocak itibari ile devreye girecek bu oran doğrultusunda, 1 Ocak 2018 sonrasında trafiğe çıkacak olan 1 – 3 yaş aralığında olan araçlarda MTV tutarı toplam 52 bin TL olacak.

Yine açıklamalarda değinilen bir diğer nokta 1 – 3 yaş aralığında olup da motor hacmi 1.3 litre ila 1.6 litre arasında olan ve vergisiz fiyatı olarak 52 bin 519 tl’yi aşmayacak otomobil sahipleri de yıllık olarak 813 tl olarak MTV ödemesi gerekecek.

Geçmiş Yıllarda Düşüş Söz Konusuydu

Bundan bir önceki yıl değerlendirmeye alındığında, vergi usul kanununa göre yeniden değerlendirme oranı yüzde 22.58 olarak belirlenildiği söz konusu olmuştu. Fakat yine MTV için belirlenmiş olan yeniden değerlendirme oranında Cumhurbaşkanlığının kararnamesi adı altında yıl başında yüzde 12 oranında revize edildiği görülmüştü. 2018 yılında ise yeniden değerlendirme oranı yüzde 23.73 olduğu halde görüşmeler sonucunda MTV artış oranı yüzde 15.9 olarak belirlenip, vatandaşa sunulmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2021 Yılı Motorlu Taşıtların Vergi Oranları Açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!