2021 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Bu hafta 2021 yılının asgari ücretini belirlemek adına ilk toplantısını yapacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararı, milyonlarca işçi ve işveren tarafından merakla bekleniyor.

73619
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşçi, işveren ve devlet temsilcileri tarafından gerçekleştirilecek toplantılarda, 2021 yılının asgari ücretine dair detayların konuşulmasının ardından yeni miktarın açıklanması bekleniyor. Özellikle yeni tip koronavirüs pandemisi döneminde ücretsiz izin ve kısa çalışma gibi sebeplerle binlerce işçi asgari ücretini tam olarak alma şansı bulamamışken, yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı büyük bir merakla bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirleyeceği miktar, 2021 yılında milyonlarca işçinin kaderini yakından etkileyecek.

Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlık Yapacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu hafta ilk defa 2021 yılının asgari ücretini konuşmak adına bir araya gelecek. Başlayacak olan çalışmalara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık edecek. Selçuk’un başkanlığında gerçekleştirilecek olan toplantıda devlet, işveren ve işçiler adına ayrı ayrı beşer kişi bulunuyor. Kararlar, oy çokluğu ile alınıyor.

Dördüncü Toplantıda Yeni Asgari Ücret Açıklanacak

Kararların oy çokluğu ile verildiği komisyon ay içinde dört defa toplantı gerçekleştirecek. Dördüncü toplantının ardından Bakan Selçuk, 2021 yılının asgari ücretini canlı yayında açıklayacak. Türkiye’de asgari ücret geçtiğimiz sene yüzde 15 oranında artırılmıştı.

Toplantılarda, işçileri işçi sendikaları konfederasyonu olarak TÜRK-İŞ temsil edecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!