1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2028’e Kadar Vergisiz Dönem Başlıyor
2028’e Kadar Vergisiz Dönem Başlıyor

2028’e Kadar Vergisiz Dönem Başlıyor

Şirketlerin ve genç yatırımcıların yenilik, tasarım ve AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla yeni girişimcilere 2028’e kadar vergisiz dönem başladı.

A+A-

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanun teklifi, önümüzdeki günlerde meclis gündemine gelecek. Genç girişimcileri ve yatırımcıları desteklemeyi amaçlayan kanun teklifinde, birkaç farklı düzenlemede yer alıyor. e-mührün kanunen tanınması ve imza sirkülerinin kaldırılması teklifte yer alıyor. Ayrıca şirketlerin mal varlıklarının bir bölümünü rehin vermesinin de önü açıldı.

Teklifte, “Ticari işletmenin tamamı üzerinde rehin kurulmadan, alacak, stok, hammadde, ekipman gibi gruplar üzerinden rehin kurulmasına” da olanak sağlandı.

Teknopark Dışını da Destek

Teknoloji geliştirme bölge alanı ilanının iptal edilme yetkisi Cumhurbaşkanına verilecek. Bu bölgelerle ilgili başvuruların değerlendirilmesi için Değerlendirme Kurulu oluşturulacak. Buna ek olarak Teknopark dışında farklı bir girişim veya fikri olanlara kuluçka merkezi açması için izin verilecek.

Bu bölgelerde çalışmalarını sürdüren girişimciler projelerini tamamladıktan sonra yeni bir proje sunmaz ve bilgi belgeleri yönetici şirketlere iletmezse sözleşmeleri feshedilecek.

Vergisiz Dönem

Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren, gelir ve kurum vergisine mükellef olanların, geliştirmiş oldukları yazılım ve tasarımlarından elde ettikleri kazançlardan vergi alınmaması kararı 2023 yılından 2028 yılına kadar uzatıldı. Teknoparklardaki şirketlerin muafiyetleri de arttırıldı ve bu şirketlerin denetimlerine 2 yerine 3 yıl boyunca devam edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.