1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. 22. Dönem POMEM Polis Alımında KPSS Şartının Esnetilmesi Talebi
22. Dönem POMEM Polis Alımında KPSS Şartının Esnetilmesi Talebi

22. Dönem POMEM Polis Alımında KPSS Şartının Esnetilmesi Talebi

22. dönem POMEM duyurusu yayımlandıktan sonra adaylar taleplerini dile getirmeye başladı. Yaş şartı, KPSS şartı gibi şartların esnetilmesi talep ediliyor. 22. dönem POMEM polis alımı KPSS şartı nasıl olacak?

A+A-

22. dönem POMEM polis memuru alımı duyurusu yayımlandı. 8000 lisans mezunu ve 2000 önlisans mezunu polis alımı için henüz başvuru şartları yayımlanmadı. Duyurunun yayımlanmasının ardından başvuru yapmak isteyen adayların talepleri de dillendirilmeye başladı. Adayların POMEM KPSS şartı, yaş şartı gibi konularda talepleri bulunuyor.

21. dönemde KPSS şartı nasıl olmuştu? Hatırlanacağı üzere 21. dönem POMEM 13 bin polis alımında da KPSS koşulu yer almıştı. Lisans mezunlarının 2016 ve 2017 Kamu Personeli Seçme Sınavı P3 puan türünden en az 60 puan almaları gerekiyordu. Önlisans mezunlarında ise 2016 KPSS P93 puan türünden en az 70 almış olmak şartı aranmıştı.

22. dönem POMEM’de de benzer şartların aranması muhtemel görünüyor. Ancak özellikle önlisans mezunu adaylardan 70 baraj puanının yüksek olduğu, bunun aşağıya çekilmesi gerektiği adayların bizlere gelen taleplerinde yer alıyor. Buna ek olarak lisans mezunları arasından da 60 puanının aşağı çekilmesi yönünde az da olsa talep bulunuyor. KPSS şartının hiç aranmamasını isteyen ciddi sayıda bir kesim de olmasına rağmen bunun için yönetmelik değişikliği gerekiyor.

POMEM yönetmeliği bu konuda ne diyor? POMEM Giriş Yönetmeliğinde KPSS puanı şartı net şekilde belirtilmiyor. Polis alımı şartları arasında “KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak” ibaresi yer alıyor. Bu nedenle KPSS baraj puanının azaltılması için hiçbir yasal engel de bulunmuyor. Şartlar yayımlandığında taleplerin ne derece dikkate alındığını göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum
İlgili Haberler