22. Dönem POMEM Polis Alımında KPSS Şartının Esnetilmesi Talebi

22. dönem POMEM duyurusu yayımlandıktan sonra adaylar taleplerini dile getirmeye başladı. Yaş şartı, KPSS şartı gibi şartların esnetilmesi talep ediliyor. 22. dönem POMEM polis alımı KPSS şartı nasıl olacak?

40386
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22. dönem POMEM polis memuru alımı duyurusu yayımlandı. 8000 lisans mezunu ve 2000 önlisans mezunu polis alımı için henüz başvuru şartları yayımlanmadı. Duyurunun yayımlanmasının ardından başvuru yapmak isteyen adayların talepleri de dillendirilmeye başladı. Adayların POMEM KPSS şartı, yaş şartı gibi konularda talepleri bulunuyor.

21. dönemde KPSS şartı nasıl olmuştu? Hatırlanacağı üzere 21. dönem POMEM 13 bin polis alımında da KPSS koşulu yer almıştı. Lisans mezunlarının 2016 ve 2017 Kamu Personeli Seçme Sınavı P3 puan türünden en az 60 puan almaları gerekiyordu. Önlisans mezunlarında ise 2016 KPSS P93 puan türünden en az 70 almış olmak şartı aranmıştı.

22. dönem POMEM’de de benzer şartların aranması muhtemel görünüyor. Ancak özellikle önlisans mezunu adaylardan 70 baraj puanının yüksek olduğu, bunun aşağıya çekilmesi gerektiği adayların bizlere gelen taleplerinde yer alıyor. Buna ek olarak lisans mezunları arasından da 60 puanının aşağı çekilmesi yönünde az da olsa talep bulunuyor. KPSS şartının hiç aranmamasını isteyen ciddi sayıda bir kesim de olmasına rağmen bunun için yönetmelik değişikliği gerekiyor.

POMEM yönetmeliği bu konuda ne diyor? POMEM Giriş Yönetmeliğinde KPSS puanı şartı net şekilde belirtilmiyor. Polis alımı şartları arasında “KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak” ibaresi yer alıyor. Bu nedenle KPSS baraj puanının azaltılması için hiçbir yasal engel de bulunmuyor. Şartlar yayımlandığında taleplerin ne derece dikkate alındığını göreceğiz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Lisans kpss 50 olsun 50alan ile 60 alan arasinda ne fark var biri birinden cokmu zeki 100 almadiktan sonra

 2. 3 sene önce

  Kpss 80 olsun

7 Yorum

 1. 3 sene önce

  Lisans 60ise önlisans ta 60 65olması lazım

 2. 3 sene önce

  kpss 70 olsun

 3. 3 sene önce

  Kpss 80 olsun lütfen Devlet büyüklerimize duyurulur.

 4. 3 sene önce

  Kpss 80 olsun

 5. 3 sene önce

  yav kpss normal yaş sınırı çok düşük 28 yaşındayım ama başvuramıyorum düz 30 yapılmalıdır.

 6. 3 sene önce

  YAŞ 30 OLMALI. 28 YAŞINDA ASKERE ÇAĞIRIYORSUN AMA POLİS YAPMIYORSUN. ÇOK SAÇMA

 7. Lisans kpss 50 olsun 50alan ile 60 alan arasinda ne fark var biri birinden cokmu zeki 100 almadiktan sonra

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!