1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 23 Haziran İstanbul Seçim Yasakları Bugün Başladı SEÇİM 2019
23 Haziran İstanbul Seçim Yasakları Bugün Başladı SEÇİM 2019

23 Haziran İstanbul Seçim Yasakları Bugün Başladı SEÇİM 2019

Yüksek Seçim Kurulu YSK, 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da yapılacak olan seçim günü yasaklarını açıkladı. İstanbul seçiminde uygulanacak olan yasaklara ilişkin saatler ve tarihler açıklandı. Seçim yasakları haberimizde yer alıyor.

A+A-

31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edildi. YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin ise 23 Haziran 2019'da yapılmasına karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulunun seçimi yenileme kararının ardından seçimin yapılacağı tarih açıklandı. Seçim gününden önce ise uygulanması gereken Seçim yasakları 13 Haziran Perşembe günü başladı. Oy verme günü 23 Haziran'da başlayacak ve aynı gün saat 24.00' de sona erecek.

8 milyon 565 bin kişinin sandığa gittiği 31 Mart Seçimlerinin iptal edilmesi kararıyla seçimin yenileneceği gün 23 Haziran 2019 olarak belirlendi.

İSTANBUL SEÇİMLERİ 23 HAZİRAN’DA YAPILACAK

31 Mart Seçimlerinin ikinci turu olarak değerlendirilen 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da yapılacak olan seçime çok kısa bir süre kaldı. İstanbul Seçimine katılacak olan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ereceği güne kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi aracılığıyla sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak.

İSTANBUL SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI

Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılması da yasaklar arasında yer alıyor. Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapması yasak olacak. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

Bu sürenin dışında yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak.

Söz konusu kurallara aykırılığın tespiti halinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu ile Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirimde bulunulacak.

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre zarfında, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankacılık Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, (açılış ve temel atma dahil) törenler tertiplenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Söz konusu kuruluşlar ile kamu yararına çalışan dernek ve vakıfların, seçmenin oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunması yasak olacak. Aynı süre içinde bakanlar ve milletvekilleri yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak olup bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri de yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler