23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’na Doğru

Mersin'de bazı belediye başkanları ile siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yayımladıkları mesajla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

53447
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de bazı belediye başkanları ile siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yayımladıkları mesajla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, mesajında, 23 Nisan’ın, Türk milletinin kendi geleceğini yine kendisinin belirleyeceği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı tarihin dönüm noktalarından biri olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM), kurulduğu ilk günden itibaren aldığı tarihi kararlarla ulus egemenliğine dayanan cumhuriyet yönetiminin oluşturulması, çağdaşlaşma ve aydınlanma çabalarının başarıya ulaşmasında hayati bir rol oynadığını vurgulayan Seçer, “Gücünü milletine duyduğu güvenden alan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu özel günü çocuklara armağan etmesi, onlara duyduğu sevgi ve güvenin de sarsılmaz bir ifadesidir. En değerli varlığımız olan çocuklarımız, ülkemizi aydınlık yarınlara ulaştırma yolundaki en büyük güvencemizdir” dedi.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise bu bayramın, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğin teminatı çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin göstergesi olduğunu belirterek, “TBMM’nin açılış günü olan 23 Nisan’ı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, bu davranışı ile çocuklara olan sevgisini en güzel şekilde ispat etmiştir. Bizim de en büyük gayemiz, çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeleri, bilgi çağının bütün gelişmişliklerini kullanabilen, araştıran, beyni bilgi ile dolu, sporcu kimlikleriyle öne çıkan yüksek şahsiyetli, Türk milletinin var olan değerlerini özümsemiş bir gençlik olarak yetişmeleridir” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’da mesajında, 23 Nisan 1920 tarihinin Türkiye Cumhuriyeti açısından taşıdığı tarihi öneme dikkat çekerek, “Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan 1920 tarihi, egemenliğin milletin iradesine bırakıldığı, Türk milletinin kendi kaderini tayin etmek hakkını ilan ederek, milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı bir tarihtir. Dünya çocuklarına armağan edilen tek evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin onlara olan güveninin de ifadesidir” şeklinde konuştu.

AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Türk milletinin, tüm imkansızlıklara rağmen

ayağına pranga vurulmasına izin vermediğini, o çetin mücadeleyi zaferle neticelendirdiğini ifade ederek, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletimizin dünyada bir benzeri daha olmayan istiklal mücadelesinin, bu en büyük ve en anlamlı milli mutabakatının içinde doğmuş, milli egemenliğimizin de en somut tecellisi olmuştur.” İfadelerini kullandı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, 23 Nisan’ın, binlerce yıllık Türk tarihinin cumhuriyetle taçlandırılması olduğu belirterek, “23 Nisan 1920 milletimiz için hayati değer taşıyan bir dönüm noktasıdır. 23 Nisan, bu topraklarda yaşayan herkesin ruh birliğiyle, yüzlerce yılın oluşturduğu kardeşlik bağlarıyla, mozaikten mermere dönüşen ayrılmaz yapısıyla egemenliğini kazandığı, vatanına ve geleceğine sahip çıktığı gündür. 23 Nisan, binlerce yıllık tarihi derinliğe sahip olan ve bir asra yaklaşan bir cumhuriyet değeri ile bu tarihi taçlandıran aziz milletimizin onur ve gurur günüdür” dedi.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise 23 Nisan’ın, cumhuriyetin en önemli kuruluş felsefesi olan hakimiyetin, kayıtsız şartsız milletin olduğunun ilan edildiği gün olduğunu ifade ederek, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, cumhuriyetimizin, bağımsızlığımızın, milli egemenliğimizin ve demokrasimizin en önemli teminatıdır. Atatürk’ün söylediği gibi, bütün cihan bilmelidir ki, artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!