24 Danıştay Üyesi seçimi kararı Resmi Gazete’de

Danıştay Üyeliğine seçme kararları ile 24 üye seçilmesine dair karar 27 Temmuz 2016 Tarihli ve 29783 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Danıştay Ne iş yapar, Danıştay da kaç üye bulunur gibi sorularınızın cevabı haberimizin detayında yer almaktadır.

23291
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

27 Temmuz 2016 Tarihli ve 29783 Sayılı Resmi Gazete ile birlikte Danıştay Üyeliğine seçme kararları kapsamında Danıştay üyeliğine 24 kişi seçildi. Danıştay Üyeliğine seçme kararları ile birlikte Abdülkadir Atalık, Ahmet Saraç, Ali Ürker, Binnaz Mahioğlu, Cevdet Malkoç, Fatih Mehmet Alkış, Hamit Ümit Aksoy, Hasan Gül, Hasan Şahin seçildi. Hayrettin Kadıoğlu, Hicabi Ece, İbrahim Berberoğlu, İbrahim Er, İlker Sert, İsmail Kalender, Mahmut Ballı, Mahmut Vural, Mevlüt Atbaş, Nizamettin Kalaman, Osman Tural, Oya Işık, Yalçın Ekmekçi, Zeki Yiğit ve Zeynep Kenan seçildi.

Danıştay Nedir Danıştay’ın görevleri nelerdir? Danıştay; Türkiye Cumhuriyeti’nin yürütme organlarına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organı olup yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini yapan bir yargı kuruluşudur. Danıştay’da toplam 15 dava idaresi bulunurken 2 idari daire bulunmaktadır. Yani toplamda Danıştay’da 17 daire bulunmaktadır. Danıştay Yüksek yargı organıdır ve Anayasa ile öngörülmüştür. Danıştay’da, Danıştay Başkanı, Başsavcı, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeler olarak, 168 yüksek mahkeme hâkimi görev yapmaktadır.

Danıştay’ın daire sayısı 13 iken 10 Şubat 2011 tarihinde 15 daireye çıkarılmıştır. Üye sayısı 95 olan Danıştay’ın üye sayısı 95 iken aynı tarihte 156 üyeye çıkarılmıştır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!