1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. 25 Ağustos Borsa Analizi, Hisse Analizi, Yatırım Analizi, Hisse Tahmini
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

25 Ağustos Borsa Analizi, Hisse Analizi, Yatırım Analizi, Hisse Tahmini

A+A-

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ve Başbakan adayının beklentilere paralel bir şekilde sonlanmasıyla birlikte piyasaların önündeki belirsizlik kalkmış oldu. 2014 yılının son çeyreğine girerken piyasalar açısından daha verimli bir dönem yaşanacağı tahmin ediliyor.

Bu aşamada önemli olanın hisse seçimi olduğunda orta ve uzun vadede endeks üzeri getiri beklediğim bazı hisse senetlerini paylaşmak istedim. Hisse önerilerimde cam sektörü daha verimli bir dönem yaşanacağını tahmin ediliyorum. Özellikle 2014 yılında yapılan yeni yatırımlar kapasite artışları ile Avrupa ekonomisinde olumlu gelişmeler cam sanayide karlılığı ve üretimi arttırmasını bekliyorum.

Orta ve uzun vadede getiri beklediğim hisse senetleri ve beklediğim kar oranları.

Alarko Carrıer % 30 Geçen yıla göre satışları ve karlılığı iyi. Yeni klimaları aralık ayında piyasaya sunması bekleniyor. Ortadoğu’da pazarlama çalışmalarına ağırlık veren şirketin önümüzdeki dönemde satışlarında hızlı bir artış hedeflediğini belirtelim.

Trakya Cam    % 25 Kapasite artış yatırımları kapsamında Türkiye ve Rusya’nın yanı sıra Bulgaristan’da da düz cam hattı yatırımlarını yıl boyunca sürdürdü. Şirketin kapasite artışlarının önümüzdeki dönemde satış ve karlılığı üzerinde pozitif etkilerinin görüleceğini düşünüyorum.

Anadolu Cam   %20 Güçlü finansal yapısına rağmen hisse hareketlerinde beklenenin altında yükseliş gösterdi. Son dönemde endeksin sert düşüşlerinden kendisini koruduğu görülüyor. Hissenin endeks üzeri getirisi beklenebilir.

Anadolu Isuzu %20  İç talep daralmasına rağmen pazar payını artırdı ve ihracatı hız kesmeden devam ediyor. Geliri 2014 yılı ilk yarısında geçen yılın eş dönemine göre yüzde 20 yükselterek 323 milyon 490 bin TL’ye çıkardı. Brüt kar marjını da yüzde 17.1’den 18’e yükseltti.

T.Şişe Cam   % 20 Türkiye’de pazar lideri olduğu gibi Avrupa’da da en büyük üreticiler arasında yer alıyor. Şirketin satış gelirinin yarısından fazlası, yurtdışı satışlar ve ihracattan kaynaklanıyor. Başta Euro bölgesi olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki toparlanma şirket için olumlu bir durum. Bu açıdan şirketin borsa performansının devam etmesi beklenebilir.

Halk GYO    %10 Geçen yılın ikinci çeyreğinde göre bu sene ikinci çeyrekte net karını yüzde 101 oranında artırdı. Aynı dönemde ortalama aktif karlılığını da yüzde 2.37’den 4.14’e çıkardı.

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Bu yazı toplam 645 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.