1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 25. Dönem POMEM Polis Alımı Önlisans Adayları KPSS Puanının Resmileşmesini Bekliyor
25. Dönem POMEM Polis Alımı Önlisans Adayları KPSS Puanının Resmileşmesini Bekliyor

25. Dönem POMEM Polis Alımı Önlisans Adayları KPSS Puanının Resmileşmesini Bekliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM Polis Akademisi Başkanlığı 25. Dönem POMEM polis alımlarına dair ilan veya detayların netleşmesi bekleniyor. Özellikle önlisans adayları düşecek denen KPSS şartının resmileşmesini dört gözle bekliyor.

A+A-

Bilindiği üzere İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu 25. Dönem POMEM polis alımlarında özellikle önlisans adaylarını sevindiren açıklamayı ve müjdeyi vermişti. Yıllardır önlisans adayları KPSS puan şartının düşürülmesini talep ediyordu. KPSS şartının değiştirilebileceğini söyleyen Soylu’dan ilanların yayımlanmasından önce KPSS şartında esneklik yapılması talebi devam ediyor. Resmiyet kazanması için de KPSS şartına dair yönetmelik değişikliğinin yapılması isteniyor.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü “EGM” Polis Akademisi Başkanlığı “PA” tarafından yürütülecek olan polis alımları için personel alımı ilanı öncesinde açıklanan KPSS şartının önlisans mezunları için 70'ten 65'e bir an önce düşürülmesi ivedilikle bekleniyor.

My Memur olarak gerek polis alımları askerlik şartı, yaş şartı gibi birçok hususta önemli çalışmalar yapmış ve sonuç da almıştık. Son olarak yaş şartında yer alan 31 Aralık şartının 1 Ocak olması için büyük mücadeleler tüm adaylarla birlikte vermiş ve sonuç elde etmiştik.

SON POLİS ALIMI “24 DÖNEM POMEM” BAŞVURU GENEL ŞARTLARI NELERDİ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak gerekiyor.

Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir. Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.

POLİS ALIMLARI KPSS ŞARTI

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak gerekiyor.

POLİS ALIMLARI YAŞ ŞARTI

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak), Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekiyor.

POLİS ALIMLARI BOY ve KİLO ŞARTI

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.

Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak gerekiyor.

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak gerekiyor.

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak gerekiyor. Sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum
İlgili Haberler