26 Bin 162 Geçici İşçiye Kadro TBMM’ye Geliyor

TBMM plan ve bütçe komisyonuna sunuldu. Geçtiğimiz günlerde CHP tarafından verilen teklifin bir benzeri MHP tarafından verildi. Kanun teklifi ile geçici iş pozisyonunda 4 ay ve üzeri çalışanlara kadro verilmesi talep ediliyor.

featured

4 Nisan 2007 Tarihli ve 5620 sayılı kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanların sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri, geçici işçi çalıştırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanuna teklifi TBMM Plan ve bütçe komisyonuna sunuldu.

Teklif ile2011 yılından bu Kanun’un kabul edildiği tarihe kadar, usulüne uygun olarak vizesi yapılmış geçici iş pozisyonlarında toplam dört ay veya daha fazla süreyle çalışmış olan geçici işçilerin kadroya geçirilmesi öngörülmektedir. My Memur olarak geçtiğimiz hafta CHP tarafından benzer kanun teklifini gündeme getirmiştik. MHP de geçici işçilerin kadroya geçirilmesi için kanun teklifini TBMM’ye sundu. İşte kanun teklifi tam metni ve tüm gerekçeleri.

Bugün halen kamu kurum ve kuruluşlarında, bunlara bağlı ortaklıklarda geçici ve mevsimlik işçi olarak çalışanlar hak kaybı yaşamaya devam etmektedir.

5 ay 29 gün çalışan mevsimlik işçilere, kuram yetkilisine verilen yetki ile 9 ay 29 gün çalıştırma yolu açılmışsa da, uygulamada bu sürenin 5 ay 29 günden bile düşük kaldığı görülmektedir. Mevsimlik çalışanlarımız bu yüzden emekli olma hayalleri dâhi kuramamaktadır. Diğer yandan yılda 12 ay çalışan ücretlilerin geçim mücadelesinden yakındığı günümüzde, geçici statüde en fazla 5 ay 29 gün çalışan işçilerin geçinmeleri çok da mümkün görünmemektedir.

26 BİN 162 GEÇİCİ İŞÇİYE KADRO TALEBİ

4/4/2007 tarihli 5620 Sayılı Kanun ile 218 bin kişi kadroya alınmış, ancak 6 ay çalışma şartı aranması nedeniyle o dönem geçici işçi statüsünde çalışan 26.162 geçici işçi kapsam dışında kalarak bu haktan yararlanamamıştır.

O tarihten bu yana gün geçtikçe sayıları artan mevsimlik işçiler; özellikle Orman Genel Müdürlüğü, çay ve şeker fabrikalarında, demiryolları ve tarım işletmeleri bünyesinde kısıtlı gün sayısı ile çalışsa da aileleri ile birlikte ciddi sıkıntı yaşamaktadırlar.

Anayasanın Çalışma Hak ve Ödevine ilişkin 49 uncu maddesi: “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatım geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.” şeklindedir.

Kanun teklifi ile 5620 sayılı Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında çalışan geçici işçiler ile aynı kanuna göre 2011 yılından bu yana usulüne uygun olarak vizesi yapılmış geçici iş pozisyonlarında toplam 4 ay veya daha fazla süreyle çalışmış olan geçici işçilerin kadroya geçirilmesi öngörülmektedir.

Böylelikle yıllardır emeklilik hayali dâhi kuramayan mevsimlik işçi olarak çalışan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiş olacaktır.

Kanun teklifi resmi metni için tıklayınız:

pdf.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
26 Bin 162 Geçici İşçiye Kadro TBMM’ye Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 sene önce

  İyi güzel de yıllardır calışıp özlük hakları bile olmayan usta öğreticilerin hali ne olacak haksa hukusa 1 günlük calışana kadro veriliyor yıllarını veren asgari ücretin altında bir ücret alan usta öğreticilerin hali ne olacak hepside aile reisi

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  KAMUDA VEYA ÜNİVERSİTE HASTAHANELERİNDE KPS İLE YERLEŞEN 4/B Lİ HEMŞİRE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SÖZLEŞME STATÜLERİ RAFA KALDIRILDI HERHALDE.BUNLARIN HİÇBİRİSİNİNİ NE TAYİN HAKKI VAR NEDE GÖREVDE YÜKSELME GİBİ DURUMLARI VAR.ÇAKILI KADRO ÖLENE KADAR ÇALIŞ.ÇALIŞANLARA VE AİLELERİNE SÖZLER VERİLDİ SEÇİM DÖNEMLERİNDE. 3600 EK GÖSTERGEDEN ÖNCE 4/B Lİ SÖZLEŞMELİLERE KADRO ÇOK ACİLDİR.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  20 yıldır ögretmenevin de çalışıyorum hala kadro bekliyorum.3 günlük adam kadroya alıındı

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Inşallah olumlu sonuç olur bir meb typ çalışanı olarak çok istiyoruz girdi cikti olmaz ve daimi çalışan olarak kalırız rabbim yüzümüze bakar

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!