27. Dönem POMEM Kontenjan Dağılımı ve Mezuniyet Şartları!

Polis Akademisi Başkanlığı yeni dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi için giriş sınavı bildirisi yayımlandı. 27. Dönem içinde kadın erkek personel dağılımının nasıl olacağı belirlendiği gibi mezuniyetlere göre kontenjanda belirlenmiş oldu.

73562
Daha Fazla Göster

Resmi internet sitesinde yapılan izaha göre toplam sekiz bin öğrencinin eğitim alabileceğini açıkladı. Bunların 6400’ü lisans eğitimi, 1600’ü ise ön lisans eğitimi olacağı belirtildi. Toplam 1200 kadın alınacağı (960 lisans, 240 ön lisans) açıklandı. Bu öğrenci alımındaki detaylar ve sınav takvimi yakın zamanda www.pa.edu.tr adresli Polis Akademisi Başkanlığı resmi sitesinde yayımlanacaktır.

Mülakatın Genel Detayları

Fiziki sınavın sonrasında sınav komisyonu eşliğinde mülakat sınavına girmeye hak kazanılır. Polis adaylarına kart çektirilip üzerindeki sorular sorulur. Soru hakkındaki düşüncesi ve bunu aktarabilmesi için belirli bir süre tanınır. Ve sorusunun detayları ile ilgili komisyon tarafından adaya sorular yöneltilebilir.

Adayın değerlendirilmesinde; konuya ne kadar hakim olduğuna, konuyu ne kadar kavradığına, ifade etme yeteneğinin nasıl olduğuna, özgüvenine, vücut dilini kullanabilip kullanamadığı olmak üzere beş ayrı kategoride değerlendirilir. Her kategoriden tam puan 20’dir. Polis adaylarının bu yüz yüze yapılan mülakat sınavında yüzde 70 başarı oranı alması gerekir.

İstenilen evrak ve belgelerde herhangi bir hata yanlış bilgi sonucunda aday her aşamadan başarılı geçmiş olsa dahi, kayıt işlemi yapılamayacak, kayıt yapıldıktan sonra çıkması durumunda ise yasal mevzuat gereği okulla ilişiği kesilecektir. Söz konusu evrakın ya da belgenin sahte, eksik, yanlış bilgilendirmede art niyet olup olmaması bilinçli yapılıp yapılmamasına bağlı olarak aday hakkında yasal işleme tabi tutulacağını belirtmek gereklidir.

Genel Hatlarıyla Şartlar

Şu an için POMEM 27. Dönem alımının tarihini henüz belirtmediği ve koşulların henüz netleşmediğini belirtmek isteriz. Fakat geçmiş dönem aday alımlarında aranılan şartların başlıca olanlarını aşağıda belirtiyoruz.

İlk Aranılan Şart: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın denklik verdiği yurtdışından alınmış yüksek öğretim mezunu olanlar, yükseköğretime bağlı kurumlardan alınılmış ön lisans ve lisans diplomalarına sahip olanlar başvurabilir. Yurtdışı diplomalarında Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan denklik belgesi olmayanlar kabul edilmeyecektir.

  • Silahlı bir işte çalışma ile ve üzerinde silah bulundurma ile ilgili bir engeli bulunmaması gerekmektedir.
  • Emniyet teşkilatının belirlediği boy ve kilo endeksine uyumlu olmak gerekmektedir. Sağlık şartları yönetmeliğinde belirtilen boy oranı kadınlarda en az 162 cm iken erkeklerde en az 167 cm olmalıdır.
  • Adayların kasten işlenmiş bir suçtan dolayı bir yıl ya da daha fazla süreyle mahkum yatmamış olması gerekmektedir.
  • Erkek öğrencilerin intibak sürecinin başlama süresinden itibaren 1111 Askerlik Kanununa göre silâhaltında bulunmaması gerekmektedir. 
  • Kadın ve erkek adayların otuz yaşından gün almamış olması gereklidir. Lisans mezunlarının KPSS gruplarından en az birinden p3 türünde en az 60 ve üstünün alınması gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
27. Dönem POMEM Kontenjan Dağılımı ve Mezuniyet Şartları!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!