1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 28 Günde Çözüme Ulaşıyor
28 Günde Çözüme Ulaşıyor

28 Günde Çözüme Ulaşıyor

Yeni yargı paketinde yer alan ve 10 bin 390 lira ve üzerindeki tüketici uyuşmazlıklarının arabulucu ile çözüme kavuşturulmasını zorunlu kılan düzenlemede başvuruların en fazla 28 gün içinde sonuca ulaştırılması kararı alındı.

A+A-

Bu süreç içinde tüketici arabulucuya ücretsiz başvurabilecek tüketici karşı taraf ile anlaşma sağlasa da sağlamasa da arabulucuya herhangi bir ücret ödemeyecek.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, 28 Temmuz 2020 itibariyle 10 bin 390 lira ve üzerindeki tüketici uyuşmazlıklarında ilk adresin arabulucular olduğunu hatırlattı ve dava açmak için ilk şartın arabulucuya başvurmak olduğunu söyledi.

Öztatar, UYAP üzerinden, avukat portal üzerinden ve vatandaş portal üzerinden tüketicilerin herhangi bir arabulucuya ücretsiz bir şekilde ulaşabileceğini belirtti.

Ücretsiz Arabulucu

Hakan Öztatar, “Arabulucuya başvuruda tüketicinin cebinden kesinlikle herhangi bir ücret çıkmayacak. Harç, yargılama masrafları, herhangi bir masraf adı altında ücret talep edilmeyecek” diye sözlerine ekledi.

Tüketicilerin başvurduğu arabulucu en az 5 senelik kıdeme sahip olacak ve hukuk fakültesi mezunu uzman bir arabulucu olacak. Arabulucu tüketici ve üreticiyi bir araya getirecek, tüketicinin sorununu üreticide duymuş görmüş olacak. Tüketici sorunları bu şekilde en fazla 28 gün içerisinde çözüme kavuşturulacak.

Tarafların anlaşması durumunda ise tüketiciye düşen masrafların Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacağını, anlaşılmaması halinde ise tüketiciden herhangi bir para talebi olmayacak. Anlaşamama durumunda tüketicinin dava hakkı saklı olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.