1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2828 Sayılı Kanunla Memur Atama Şartlarında Değişiklik Yapılması Talebi! Kura ve Eğitim Durumu Şartı Kaldırılacak mı?
2828 Sayılı Kanunla Memur Atama Şartlarında Değişiklik Yapılması Talebi! Kura ve Eğitim Durumu Şartı Kaldırılacak mı?

2828 Sayılı Kanunla Memur Atama Şartlarında Değişiklik Yapılması Talebi! Kura ve Eğitim Durumu Şartı Kaldırılacak mı?

2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif ile kanunda bazı şartların değiştirilerek şartsız memur alımı öngörülüyor. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

24 Mayıs 1983 Tarihli ve 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. TBMM’ye sunulan teklif ile, 2828 sayılı Kanunun EK 1'inci maddesi kapsamındaki çocukların bu madde kapsamındaki istihdam hakkından yararlanmaları için uygulanan kura usulü ve eğitim durumu şartının kaldırılarak, şartsız şekilde bu haktan faydalanmaları amaçlanıyor.

2828 SAYILI KANUNDA DEĞİŞİKLİK TALEBİ GEREKÇESİ

Çocukların temel ihtiyaçlarının giderilmesi kadar kendilerini ifade edebilmeleri yetisi kazanmaları için teşvik etmek, toplumda yer alabilmeleri ve bir meslek sahibi olup kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak çok önemlidir. Böylelikle topluma kişiliği ve özgüveni gelişmiş bireyler yetiştirilmiş olur.

Mevcut 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda her ne kadar eğitim evlerinden çıkan çocuklara 18 yaşından sonra devlet eliyle iş imkanı sağlanacağı belirtilmiş olsa da, kanun maddesi bu çocukların işe yerleştirilmesini öncelikli olarak kura sistemi, daha sonra da eğitim durumu gibi çeşitli kriterlere bağlamaktadır. Oysa eğitim evlerinden çıkan her çocuk herhangi bir koşul gözetilmeksizin topluma kazandırılmalı ve devlet bu çocukların tamamına rastgele kura sistemine bağlı olmaksızın sahip çıkmalı, hepsine 18 yaşım doldurup eğitim evinden ayrıldıktan sonra talepleri doğrultusunda iş güvencesi sağlamalıdır. İşbu kanun değişikliği ile amaçlanan budur denildi.

24 Mayıs 1983TARİHLİ VE 2828 SAYILI SOSYAL HİZMETLER KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 24.05.1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun EK 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Hak sahiplerinin atamaları il tercihleri de dikkate alınarak Başkanlıkça yapılır. Eğitim evlerinden ayrılan ve 18 yaşını doldurmuştum çocuklar talepleri doğrultusunda herhangi bir öncelik gözetilmeksizin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından işe yerleştirilir. ”

MADDE 2- Bu Kanun hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi değişikliği tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler