1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 Sorudan Oluşan Dünyanın En Kısa IQ Testi
3 Sorudan Oluşan Dünyanın En Kısa IQ Testi

3 Sorudan Oluşan Dünyanın En Kısa IQ Testi

IQ seviyeniz daha önce hiç ölçtünüz mü? Dünyanı en kısa IQ testi sorularını cevaplama ister misiniz? ABD başkanının IQ testi polemiğinde sonra bir anda popüler olan IQ testi hangi sorulardan oluşuyor?

A+A-

IQ seviyeniz daha önce hiç ölçtünüz mü? Dünyanı en kısa IQ testi sorularını cevaplama ister misiniz? ABD başkanının IQ testi polemiğinde sonra bir anda popüler olan IQ testi hangi sorulardan oluşuyor?

 

Testti cevaplar ne kadar hızlı olduğunuzun bir önemi yok. IQ testinden başarılı ayrıla bilemenin yolu tüm sorulara doğru cevap verebilmektir. Hızlı cevap önemli ama şu anlamda önemsiz zamana karşı yarışmıyorsunuz.

 

Dünyanın en büyük üniversitelerindeki öğrencilerin çoğu Yale ve Harvard da dahil olmak üzere soruların doğru yanıtını bulamadılar. Başarı oranları ise yüzde 17’dir.

 

1.Soru: Bir yarasa ve bir topun toplam fiyatı 1.10 TL’dir. Yarasa toptan 1TL daha pahalıdır. O halde topun fiyatı nedir?

 

2.Soru: 5 adet makine, 5 adet alet üretmek için 5 dakika harcıyorsa, 100 adet makineyle 100 adet alet üretmek ne kadar sürer?

 

3.Soru: Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir gün önceki haline göre iki kat daha fazla alan kaplayacak şekilde büyüyor. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürüyorsa, gölün yarısını kaç günde kaplar?

 

Cevaplar iste şu şekilde: 1.Sorunu cevabı Topun fiyatı 5 kuruştur. Böylece yarasa da 1.05 TL olur. Basit bir çıkarma işlemiyle 1 TL’lik farkı bu fiyatlarla yakalayabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda 10 kuruş cevabını verenlerin 5 kuruş cevabını verenlerden önemli ölçüde fazla oldukları tespit edildi.

 

2.Sorunun Cevabı 100 makine, 100 aleti gene 5 dakikada üretir. İçgüdüsel olarak 100 dakika cevabını yapıştıranlardan mısınız? Soruda verilenlere göre 1 makinenin bir aleti gene 5 dakikada ürettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle makine sayısı ve üretilen alet sayısı aynı olduğu bütün durumlarda üretim, yalnızca 5 dakika sürecektir.

3. Verdiğiniz cevaplar muhtemelen 47 ya da 24. Zambak yaprağının boyutu iki katına çıktığından, sezgisel olarak süreyi de yarıya indirmeniz mümkün. Ancak sezgilerinizi sorgulamanız gerektiğini söylemiştik. Bu aşamada asıl mesele her iki kat büyüme için harcanan sürede ve cevap soruda. Eğer bir günde iki kat büyüyorsa, gölün tamamını 48. günde kaplayan yaprak 1 gün önce yarı boyutunda olacaktır. Cevap 47.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler