1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. 3+1 Kadro Düzenlemesine Alınmayan Sözleşmeliler Üvey Evlat mı? Tüm Sözleşmeli Memurlara Kadro!
3+1 Kadro Düzenlemesine Alınmayan Sözleşmeliler Üvey Evlat mı? Tüm Sözleşmeli Memurlara Kadro!

3+1 Kadro Düzenlemesine Alınmayan Sözleşmeliler Üvey Evlat mı? Tüm Sözleşmeli Memurlara Kadro!

Sözleşmeli personellerin kamuda istihdamına büyük bir hızla devam edilirken, kadrolu personelle olan uçurum giderek derinleşiyor. 3+1 kadro düzenlemesinden sadece 3 kurum yararlanabildi! Peki diğer sözleşmeli personeller üvey evlat mı?

A+A-

Sözleşmeli personel istihdamı kamunun tüm kesimlerinde hızla devam ediyor. Hızla devam ediyor derken yanlış anlaşılma olmasın. Çünkü buradaki hız, kamuya personel alımı sayısı değil maalesef kadrolu istihdam yerine daha çok sözleşmeli personel alınması.

Kadrolu memurlar ile sözleşmeli personeller aynı kurumlarda aynı görevde olmalarına rağmen aralarındaki özlük hak farklılıklarından dolayı da mağduriyetler devam ediyor. My Memur olarak gerek sözleşmeli personellerin kadro sorunlarını gerekse tüm memur, işçi, asgari ücretli ayırt etmeden taleplerini ve sorunlarını gündeme taşıyoruz.

SADECE 3 KURUM İÇİN KADRO DÜZENLEMESİ YAPILDI

Bugün yayımlanan “7180 Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile sadece Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı personelleri için 3+1 kadro düzenlemesi yapıldı. Öte yandan bu üç kurumda tüm sözleşmeli personelleri de kapsamamaktadır. Sadece 4+2 düzenlemesine tabi personeller için bu hüküm 3+1 olarak değişti!

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında tüm birimlerde neredeyse sözleşmeli personel istihdamı yapılmakta. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 vizyon belgesinde 4+2 kadro düzenlemesinin 3+1 olarak değiştirilecek sözü verilmesinin ardından bu düzenlemeye 2 kurum daha eklendi. Diyanet ve Sağlık personelleri için de kadro düzenlemesi geldi.

Peki MEB ile başlayan süreçte sadece Diyanet ve Sağlık’ta mı bürokratlar çalışanları için bu düzenlemeyi kazandı. Diğer Bakanlık ve Kurumlardaki bürokratlar ve yetkililer neden suskun? Sadece 3 kurumda mı sözleşmeli personel var? Tüm bu sorulara cevap verilebilecek mi?

KADROLU – SÖZLEŞMELİ PERSONEL AYRIMI DAHA DA DERİNLEŞTİ!

Maalesef kadrolu ile sözleşmeli personel ayrımı bu noktada daha da farklı bir seviyeye gelerek kurumlar arasında da ayrımı ortaya çıkarmıştır. Kamuda giderek artacak bir sorun kurumlar arasında ayrım yapılarak daha da içinden çıkılamaz bir duruma neden sokuluyor?

Sözleşmeli personellerin en önemli talebi olan aile bütünlüğü ilkesinin Anayasal olarak güvence altında olmasına rağmen tam anlamıyla uygulanmamasının mağduriyetini yaşıyorlar. Bu yaşanan sorunlardan sadece biri.

Son söz olarak kamuda istihdam şekline bir düzenleme ve standart getirilmediği sürece maalesef çalışanlar için mağduriyetler de bitmeyecektir. Bu kapsamda My Memur olarak kadrolu istihdam olana ve sözleşmeli personel sistemi değiştirilene kadar tüm çalışanlarımızla beraber mücadeleye devam edeceğiz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler