1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. 3269’a Tabi Uzman Çavuşlar Sorunlarının Çözülmesini Talep Ediyor
3269’a Tabi Uzman Çavuşlar Sorunlarının Çözülmesini Talep Ediyor

3269’a Tabi Uzman Çavuşlar Sorunlarının Çözülmesini Talep Ediyor

3269 sayılı kanuna tabi olarak hizmet veren uzman çavuşlar yetkililerden seslerinin duyulmasını istiyor. Uzman çavuşların gerek mali, gerek özlük haklarında yapılması istenen tüm detaylara My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa göre Türk Silahlı Kuvvetlerinde kahramanca görevlerini yapan uzman çavuşlar hak ettikleri hakları istiyorlar. Mali haklardan özlük haklara, eğitimden sosyal hizmetlere gerekse çalışma şartlarına dair tüm taleplerini sıraladılar.

 

Uzman çavuşların sorunları şu şekildedir!

 

1986 yılında 3269 sayılı kanun tabi çalışmaya başlayan uzman çavuşlar devletin tek sözleşmeli personelidir. Kadro verilmesi elzem olduğunu düşünen uzman çavuşlar çalışma şartları ile ilgili hiçbir yönetmelikleri olmadığından şikayetçi.

 

Doğu görev süreleri 4-5 yıldır subay-astsubaylarda bu 2 yıldır. Gecici görevlendirme ile gittikleri doğu görev süreleri şark süresinden sayılmamaktadır. 25 yıl görev yapan bir uzman çavuşun 22 yılı doğuda ev götürülemeyen üs bölgelerinden geçmektedir. Uzman erbaşların da aileleri bulunuyor!

 

TSK sağlık yönetmeliğinde hastalıklar çizelgesinde isimleri yoktur. Hastalanırlarsa meslekten atıldıklarını belirten uzmanlar sözleşmeli olduklarından dolayı meslekten atılma ile ilgili devamlı şekilde baskı mobbinge maruz kaldıklarını belirtiyorlar.

 

Sadece uzman çavuşlara devlet tarafından tabanca verilmez ve kendi paralarıyla almasını istendiğini belirtiliyor. Orduevlerine girme hakları yoktur. lojmanlardan hak oranları subaylara % 55 astsubaylara %  40’ken uzman çavuşlara %2.5’dur.

 

Atamaya esas raporlarda dahil edilmezler. Rütbelerin kıdemden sayılması yoktur 1 yıllık uzman çavuşlara 20 yıllık uzman çavuş aynı maaşı almaktadırlar. Yabancı dil sınavı kurs, kamp ödül gibi şeylerden yararlandırılmazlar. Erlere yaptırılan işleri zorla yaptırılmaya çalışılır yoksa meslekten atma ile tehdit edildiklerini belirten uzman çavuşların mobbing sorunu çözülmelidir.

 

Emekli olmak için görev şartını doldurmuş yaş şartını dolduramayanlar bir kaç ay sivil memurluk veya açıkta bekleyince ek göstergeden ve emekli uzman çavuş haklarından faydalanamazlar. Spor ve yazılı testlerinde 22 yaşındakilerin yaptıkları bütün testler 45 yaşındaki uzman çavuştan da istenir.

 

İşte uzman çavuşların değiştirilmesi istediği madde madde talepler!

 

1- 3269 sayılı Uzman erbaş kanunu baştan sona yeniden yazılmalıdır.

2- Özlük haklarımız iyileştirilmelidir.

3- Doğu görev süreleri ve tayin yönetmeliği düzenlenmelidir.

4- Beylik tabancası devlet tarafından verilsin amirin keyfine bırakılmasın

5- Mobbing (Meslekten soğutma) uygulayan üstlerimiz var bunun önüne geçilsin.

6- Ordu evleri ordunun malıdır milletin vergisi ile işletilmektedir Uzman Çavuşlar alınmamaktadır. Ordu evi müdürünün keyfine bırakılmamalıdır.

7- Sözleşme kaldırılmalı Muvazzaflık verilmelidir.

8- 6 ay olan eğitim süresi kaldırılmalı yerine 1 yıllık veya 2 yıllık MSB üniversitesi açılmalıdır. Daha iyi ve kabiliyetli personel temin edilmelidir.

9- Lojman hakları eşitlenmelidir.

10- Subay astsubay birlik dışına çıkarken Uzman Çavuşlar çıkarılmamaktadır. Bunun önüne geçilmelidir.

10-  Kırmızı olan rütbeler Üstlerimizin gibi Sarı olmalıdır.

 

Bknz: Uzman Erbaş Kanunu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum