1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. 36 Branştan Atama Bekleyen Sağlık Personeli Sayısı 400 Bini Geçti
36 Branştan Atama Bekleyen Sağlık Personeli Sayısı 400 Bini Geçti

36 Branştan Atama Bekleyen Sağlık Personeli Sayısı 400 Bini Geçti

Milliyetçi Harekat Partisi Antalya Milletvekili tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan basın toplantısında atama bekleyen yardımcı sağlık personelleri seslerini duyurmaya çalışıyor. 36 branştan yardımcı sağlık personelleri atama bekliyor.

A+A-

Atama bekleyen yardımcı sağlık personellerinin sesi TBMM'de duyuruldu. Milliyetçi Harekat Partisi Milletvekillerinden Ahmet Selim Yurdakul tarafından yardımcı sağlık personelleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Atama bekleyen sağlık personelleri bir dakikalık oturma eylemi düzenleyerek tepkilerini de gösterdi.

Milletvekili Yurdakul sağlık personellerinin sorunların hatırlatarak, yardımcı sağlık personellerinin 36 farklı branşta olduğu belirtildi ve bu branşların sağlık meslek lisesi, sağlım meslek yüksek okulu MYO ve lisans mezunu sağlık personellerinden olduğu belirtildi.

Geçen yıl sağlık meslek liselerinden 75 binden fazla kişinin mezun olduğunu belirtti. Aynı şekilde sağlık meslek yüksek okullarından mezun olanların da 256 binden fazla olduğu belirtildi ve hem lise hem de önlisans mezunlarının atanamadığını belirtti. Bunun en önemli sebebinin halen taşeron sistemin devam etmesi gösterildi. Sağlık alanında 400 bin kişinin atama beklediğini ve sayının artmaya devam ettiği belirtildi.

Alanında diploması olan mezunlar yerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kısa dönemli kurslarla sertifika alan kişilerle personel açığının giderildiğini belirten Yurdakul gençlerin yerine sertifikalı kişilerin çalıştırılmasının dolayı tepkisini koydu.

Sağlık alanında kalitenin kısa dönem kurslarla sertifika sahibi olanların sağlayamayacağını belirten vekil 400 bin atanamayan personel için yeni açılacak şehir hastanelerinde, yaşam ve sağlık merkezlerinde, aile sağlık merkezlerine atamalarının kolaylıkla yapılabileceğini belirtti. Bu kapsamda 400 bin atanamayan sağlıkçı için sembolik oturma eylemi yapılarak toplantı sona erdi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler