1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. 3G’DEN 4G’YE GEÇERKEN
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

3G’DEN 4G’YE GEÇERKEN

A+A-

Merhaba değerli okuyucularımız;

Konumuza başlamadan önce isterseniz daha önceki telefonla iletişim  teknolojileri  hakkında kısaca bilgi vereyim. 1G,2G,3G,4G...şeklinde giden teknolojilerdeki ‘G’ generation yani nesil jenerasyon şeklinde ifade edilir. 1.nesil,2. nesil şeklinde devam eden teknolojilerdir.

 İletişim teknolojileri malumunuz 1G ile başladı yani 1G analog cep telefonlarını ifade ediyordu ve  bu teknolojide dinlemeler rahatlıkla yapılabiliyordu sonuçta iletişim sağlanıyor fakat çok fazla güvenli bir iletişim aracı değildi. Sonra 2G geldi bu teknoloji  1G’ye göre daha güvenliydi ses iletiminde şifrelemeler yapılarak 2G’yi daha güvenli hale getirdiler. Yani analogdan dijital teknolojiye geçilmiş olundu. SMS olayı 2G ile gelen bir yenilikti.

 Sonrasında  ise nihayet  2003 yılında ABD’de 3G ortaya çıktı mobil geniş bant sağlamayı hedefliyordu yüksek hız ve yüksek kapasiteli veri taşıma ile multimedya özellikleri ve görüntülü haberleşme  ile önceki teknolojilerden çok farklıydı . Minimum 144 Kbps internet hızı ile yola çıkan bu teknolojide bugünlerde 3G’nin birçok çeşidi mevcut olmakla beraber  400 Kbps ile 4000 Kbps arası hız ile hizmet verebilmektedir. 3G yada diğer bir ifadeyle 3N denilen  iletişim teknolojisi sonuçta Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlı GSM EDGE,WİMAX,CDMA2000,UMTS gibi data iletim teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesidir. Özet olarak 3G’nin 2G’ye göre getirmiş olduğu en büyük fark iletimin ses yerine veri şeklinde olmasıydı.

4.nesil ise doğal olarak 3G ve 2G teknolojilerinin  devamı niteliğindeydi.  İlk denemesi 2009 yılında ABD’de laboratuvar ortamında yapıldı ve bizde hala tam manasıyla kullanılmayan 4G şu anda ABD’de kullanılmaktadır. Diğer Telekomünikasyon teknolojilerinde olduğu gibi bizlere hücresel bir ağ sistemi sunuyor ve 3G’den 10 kat daha hızlı çalışmaktadır. Kısaca peki  4G ile ne hedefliyoruz. Kablosuz ağ teknolojisinin iletim hızını daha etkili kullanmak, daha geniş kapasiteli mobil şebeke, kesintisiz bağlantı, multimedya dosya içeriği indirmede yüksek kalite ve diğer kablosuz standartlarla uyumlu çalışabilme hedefleniyor diyebiliriz.

Son olarak yapılan durum tespitlerine göre bizde hala olmayan 4G teknolojisinin bile  önümüzdeki birkaç yılda yetersiz olup 5G’ye geçiş söz konusu olması kaçınılmaz görünüyor. 5G’de de gigabaytlar seviyesinde veri aktarımı düşünülüp 2020’li yıllarda hayatımıza gireceği öngörülmektedir.

Bu yazı toplam 1020 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.