1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. 4 Aralık Sonrası Taşeron Firmada İşe Başlayanların İşine Son Verildi
4 Aralık Sonrası Taşeron Firmada İşe Başlayanların İşine Son Verildi

4 Aralık Sonrası Taşeron Firmada İşe Başlayanların İşine Son Verildi

696 sayılı KHK 24 Aralık'ta yayımlandı ve geriye doğru işletildi. Yani 4 Aralık 2017 itibarıyla kamuda taşeron firmada kapsamda olanlar kadroya alındı. Peki 4 Aralık 2017 ile 1 Nisan 2018 tarihi arasında olanların suçu ne?

A+A-

Taşerona kadro süresi 4 Aralık’ta değil 2015’te başlatıldı ve Kasım 2015’ten önce taşeron kapsamında çalışanlar kadroya alınacaktı. Süreç ancak 2 yılda tamamlanabildi ve bu süreçte giriş çıkış yapan taşeronlarla ilgili düzenlemeler KHK’da yer aldı ve yasanın çıktığı tarihten daha da öncekiler kadro için başvuru yapabildi.

Taşeron yasası 24 Aralık 2017’de 696 sayılı KHK’da yayımlandı ve 4 Aralık 2017’den sonrakileri kapsamadı. Mağduriyetler de tam burada yaşanıyor. Taşeron sistemi tamamen bitmeden, yani tamamlanmadan kamuda taşeron olarak işe giren kapsam içerisine alınmadı.

Taşeron yasası için başvuru süreci 90 günde tamamlandı ve 2 Ocak 2018’de başlayan süreç 2 Nisan 2018’de tamamlandı. Peki bu süreç içerisinde taşeron firmalarda çalışmaya başlayanların durumu neden hiç düşünülmedi.

4 Aralık ile 24 Aralık dönemdekileri dahi kapsaması yeterli olacakken her nedense KHK’nın çıktığı tarihten 20 gün öncesi için kapsam geçerli oldu. Birkaç günlük farktan dolayı işinden olan birçok mağdur insan bulunuyor ve bu işçilerle ilgili maalesef çalışma yapılmıyor. Umarız kamuda taşeronu bitirelim derken daha da fazla işsiz ordusu oluşturma adına çalışma yapılmaz!

2 Nisan 2018 itibarıyla taşeron sürecinin tamamlandığı açıklandı ve 31 Mart itibarıyla da birçok taşeron firmada çalışan işçilerin işine son verildi. Birçok kamu personeli alımında başvuru son gününe kadar vb. durumlarda adaylardan  mezuniyet istenmektedir. Fakat taşeron yasası çıktıktan 20 gün önceki tarih baz alınması birçok kişinin işsiz kalmasına neden oldu!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
9 Yorum
İlgili Haberler