1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. 4 Aralık Taşeron Mağdurları Yıldönümünde TBMM’de Gündeme Geldi
4 Aralık Taşeron Mağdurları Yıldönümünde TBMM’de Gündeme Geldi

4 Aralık Taşeron Mağdurları Yıldönümünde TBMM’de Gündeme Geldi

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi kapsamında kadro alan işçiler için 4 Aralık tarihi baz alınmış ve 4 Aralık’tan sonra işe başlayanlar kapsam dışı bırakılmıştı. 4 Aralık’ta çalışmıyor olanlar da aynı şekilde kadro alamamıştı.

A+A-

2 Nisan 2018 itibarıyla kadroya geçişlerin tamamlanmış olmasına rağmen, 4 Aralık 2017 tarihinden dolayı birçok işçi kadro alamamış ve gerek birkaç günlük farkla gerekse halen kamuda taşeron olarak devam etme sorunu ile karşı karşıya.

Öte yandan birçok taşeron halen kadro alamamış durumda ve özellikle KİT’lerde taşeron sistem devam ediyor. Konu ile ilgili olarak CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 4 Aralık’ta konuyu TBMM’de gündeme getirdi ve taşeronlara kadro için gerekli çalışma için destek istedi.

Niğde Mİlletvekili Ömer Fethi Gürer’in TBMM’deki konuşması ve 4 Aralık Taşeron Mağdurlarına dair konuşması şu şekildedir: Bugün Dünya Madenciler Günü. Tüm madencilerimizi selamlıyorum. Yaşamını madenlerde yitirenleri saygıyla anıyorum.

Bugün, aynı zamanda, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle yaşamı kararan 4 Aralık mağdurlarının işsiz kaldığı gündür. Yıllarca taşeronda çalışıp bir gün önce ihalesi sona eren, 4 Aralıkta çalışmayanlara kadro verilmedi.

4 Aralık ve taşeronda kadro bekleyen binlerce işçinin de umutları karardı. BİT, KİT, Millî Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığında çalışan binlerce işçi bugünde mağdur edildi. Kamuda kiralık araç şoförleri, PTT, Demiryolları, Karayolları, şeker fabrikaları çalışanları, hastane bilgi işlem çalışanları, sosyal tesis çalışanları binlercesi taşeron olarak kaldı.

Emekli olup taşeronda çalışanlar işsiz kaldı. Çalıştıkları dönem içinde güvenlik soruşturmasına uğramayanlara güvenlik soruşturması çıkartıldı, onlar işsiz kaldı. 4 Aralığın bu anlamda mağduriyetlerin giderildiği güne dönüşmesini diliyor, teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler