1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. 40 Bin Öğretmenin Durumu 4 Aralık Gündeminde
40 Bin Öğretmenin Durumu 4 Aralık Gündeminde

40 Bin Öğretmenin Durumu 4 Aralık Gündeminde

MEB tarafından Eylül ayında 40 Bin öğretmen ataması gerçekleştirildi. Peki Bu yeni atanan öğretmenler

A+A-

MEB tarafından Eylül ayında 40 Bin öğretmen ataması gerçekleştirildi. Peki Bu yeni atanan öğretmenler 1 yılın sonunda asil memur mu olacaklar, yoksa; yazılı veya sözlü sınav sonrası mı asil memurluğa geçiş yapacaklar. İşte bu sorunun aslında cevabı; Anayasa Mahkemesinin 4 Aralık 2014 Perşembe Günü Saat 09.30’da Yapılacak Mahkeme Toplantısı Gündemi yer alan 5. sırada gizli.

Peki; Anayasa Mahkemesinin 4 Aralık 2014 tarihli gündeminde 5. sırada, ne yer alıyor?

"1.3.2014 günlü, 6528 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 5. maddesiyle, 14.6.1973 günlü, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddesine eklenen altıncı fıkranın iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi istemi." yer alıyor.

İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, Sinop Milletvekili Engin Altay, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile birlikte 121 milletvekilinin iptal talebinde bulunduğu fıkrada " Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınava girmeye hak kazanırlar..." cümleleri bulunuyor.

Eğer Anayasa Mahkemesi bu fıkrayı iptal ederse, Eylül ayında MEB tarafından ataması yapılan 40 Bin öğretmenler 1 yılı dolduğunda direk asil memur olacaklar. Eğer Anayasa Mahkemesi ilgili fıkrayı iptal etmezse; 40 bin öğretmen 1 yılı doldurduktan sonra yazılı veya sözlü sınav ile asil memurluğa geçiş yapacaklar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.