1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. 4/B Sözleşmeli Personel'den Kadro Talebi
4/B Sözleşmeli Personel'den Kadro Talebi

4/B Sözleşmeli Personel'den Kadro Talebi

657 Devlet Memurları Kanunu'na göre çalışmakta olan devlet memurlarından 4/B sözleşmeli statüde olanlar için neden kadro çalışması gündeme gelmiyor? Sözleşmeli öğretmenliği tasvip etmesek de 6 yıl sonra kadroya geçebilecekler. Peki ya tüm 4/B'liler!

A+A-

Kamu Kurum ve kuruluşlarında farklı statülerde çalışmakta olan 657 Devlet Memurları Kanununa tabi personellerden 4/B'lilerin sorunlarını gündeme getirmek istiyoruz. Sizlerden gelen yoğun talep üzerine 4/B'li çalışan devlet memurları ile ilgili haberimizde sorunlarını ele alacağız.

Bilindiği üzere 657 Devlet Memurları Kanununda çalışan 4/A kadrolu personeller kariyer basamakları çerçevesinde görevde yükselme usulüyle bir üst kadroya geçebilme şansları bulunmaktadır. Memurluktan, Şefliğe, şube müdürlüğüne hatta müdürlüğe kadar likayat kuralları ve sınavlar çerçevesinde geçebilmektedirler. Fakat 4/B sözleşmeli personeller için bu şekil bir hüküm yer almadığından kamuda kendilerini geliştirebilecekleri bir durum ve kariyer süreci olmamaktadır.

2016-2017 Toplu Sözleşme Görüşmelerinde de karar bağlanan ve gerekli çalışmaların yapılması konusunda karar alınan hükümler 2 yıllık sürecin tamamlanmasına 6 ay kala henüz işlevsellik gösterememiş ve bir çalışma yapılamamıştır. Kamu çalışanları arasında bulunan bu farklılıklardan dolayı sözleşmeli statüde çalışanlar için ayrın göze çarpmakta ve sözleşmeli işe başlayan bir memur 10 yıl sonra da aynı statüde devam etmek durumunda kalmaktadır.

Bilindiği üzere her ne kadar onaylanacak bir sistem olmasa da sözleşmeli öğretmenlik sürecinde de kadro verilecektir. 4+2 yıl sonra kadro olarak tayin hakkı elde edilecek. 4. yıl sonunda kadroya geçecek sözleşmeli öğretmenler 2 yıl daha aynı yerde kadrolu olarak çalıştıkları zaman tayin hakları bulunmaktadır.

Her ne kadar sözleşmeli öğretmenlikte yer alan çakılı kadro durumu doğru ve Anayasal haklar çerçevesinde kabul edilebilir olmasa da kamuda çalışan 4/B'li personeller için de kadro sürecinin olması gerekmektedir. Umuyoruz ki 4/B’li personellerin kariyer basamakları açısından görevde yükselme suretiyle terfi durumlarının ve kadrolarının gözden geçirilmesi gündeme taşınır ve 4/B’Li çalışan 657’ye tabi kamu personellerine sürekli kadronun yolu açılır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
25 Yorum
İlgili Haberler