4B Sözleşmeliler Çocuk Yardımı Alır mı?

Aile yardımı olarak da geçen çocuk yardımı, devlet memuru olarak görev yapan kişilere verilmektedir. Bu durumda sözleşmeli personeller de çocuk yardımı alabilirler mi? Detaylar...

77240
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eş ve çocuk yardımını kapsayan aile yardımı, kamu personeli olarak görev yapan kişilere ödenmektedir. Bu yardım kapsamında, devlet memuru olarak görev yapan kişilere, aile yardımı maaşa ek olarak ödenmektedir. Yani bu durumda aile yardımı ödeneği kişinin maaşının bir parçası halindedir.

Aile yardımları, devlet memurlarına her ay maaşları ile birlikte ödenmektedir. Eğer eşlerden her ikisi de memur olarak görev yapıyor ise, aile yardımı ödeneği yalnızca erkek olan bireye yapılmaktadır. Bu ödenekler, herhangi bir vergi veya kesintiye uğramadan verilmektedir.

Aile yardımı ödeneklerinin borç olarak sayılması kesinlikle kabul edilemez. Aile yardımının eş yardımı şeklinde yapılabilmesi için, memurun eşinin herhangi bir işte çalışmaması ve herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

4B Sözleşmeliler Çocuk Yardımı Alır mı?

Aile yardımının yapılması ile alakalı kanunun ilgili maddeleri incelendiğinde, sözleşmeli personel veya kadrolu memur şeklinde bir ayrım yapılmamaktadır. Dolayısı ile sözleşmeli personel olarak çalışan kişiler de şartların sağlanması durumunda çocuk yardımı alabilmektedirler.

Aile yardımının yapılması, özellikle kişinin kadrolu memur olması veya sözleşmeli personel olarak çalışması gibi şartlara tabi değildir. Dolayısı ile ilgili maddeler incelendiğinde sözleşmeli personellere de eş ve çocuk yardımı verilebilmektedir.

Hamile Olan Devlet Memuru Çocuk Yardımı Alabilir Mi?

Hamile Olan Devlet Memuru Çocuk Yardımı Alabilir Mi?

Kanunun ilgili maddesi incelendiğinde, “Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılır. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılır.’’

Şeklinde bir ifade olduğu görülmektedir. Buradan anlaşılacağı gibi, memur olarak görev yapan kadın çalışanlara, yaptıkları doğum neticesinde çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın miktarı kişinin kaçıncı doğumu olduğuna göre farklılık göstermektedir.

Ayrıca yapılan bu doğum yardımı herhangi bir sebep ile vergi kesintisine uğratılamaz ve borç olarak sayılamaz. Doğum yapan kişilere doğum ödeneği adı altında başka herhangi bir ödenek verilmemektedir.

Çocuk Yardımı Hakkında Her Şey!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
4B Sözleşmeliler Çocuk Yardımı Alır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!