1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. 4/B ve 45/A’lı Çalışanların Eş Durumu Tayinlerinde Yeni Düzenleme
4/B ve 45/A’lı Çalışanların Eş Durumu Tayinlerinde Yeni Düzenleme

4/B ve 45/A’lı Çalışanların Eş Durumu Tayinlerinde Yeni Düzenleme

Sağlık-sen tarafından yapılan açıklamada 4/B ve 45/A’lı sözleşmeli sağlık çalışanlarının eş durumu tayinlerinde yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi. İşte sağlık personellerinin hangi durumlarda eş durumu tayin isteyebileceklerine dair yenilikler!

A+A-

4/B ve 45/A’lı sözleşmeli sağlık çalışanlarının eş durumu tayinlerinde yeni düzenlemeler yapıldı. Sağlık-Sen’in, Sağlık Bakanlığı’yla gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası, eş durumu başvurusu kabul edilmesine rağmen yerleşemeyen 4/B ve 45/A’lı sağlık çalışanlarına boş pozisyonlara kurasız yer değişikliği hakkı getirildi.

Düzenleme hakkında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, uzun süredir sağlık çalışanlarının aile bütünlüğünü sağlamak için mücadele verdiklerini ifade etti. Sağlık çalışanlarının aile birliğini çok önemsediklerini belirten Semih Durmuş, “Özellikle aile birliğinin bozulmaması anlamında düzenleme sağlık çalışanları için çok şey ifade ediyor. Bir sivil toplum örgütü olarak aileye ve insana büyük değer veriyoruz, eş durumu tayinleri de bu anlamda büyük önem taşıyor. Sağlık-Sen olarak aile birliği mazeret tayinlerinde vermiş olduğumuz mücadelede bu düzenlemeyle önemli bir yol kat ettik, bu konuda duyarlı davranarak katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Daha önce 45/A’lı sözleşmeli personelin, kadrolu statüye geçmeleri için gereken süre 4 yıldan 3 yıla düşürülmüştü. Usul ve esaslarda belirtilen 4 yıl ibaresi yeni düzenlemeye göre 3 yıl şeklinde değiştirildi. Ayrıca eşi engelli personel olan sözleşmeli sağlık çalışanlarının görev yerinin de eşine bağlı olarak değiştirilmesi düzenlemede yer aldı.

Eşi farklı kamu kurum ve kuruluşlarda kadrolu olarak görev yapan sözleşmeli sağlık personelinin aile birliği mazeretinin sağlanabilmesi için de değişiklik yapıldı. Düzenlemede, bu amaçla, 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ibaresi kaldırılarak kapsam genişletildi.

45/A’lı sözleşmeli sağlık personeline yönelik yapılan değişiklikler:

Eski Düzenleme: Sağlık personeli, aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği hariç 4 yıl süreyle başka bir yere atanamaz.

Yeni Düzenleme: Sağlık personeli, aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği hariç 3 yıl süreyle başka bir yere atanamaz.

Eski Düzenleme: Diğer durumlarda; sözleşmeli personelin eşinin, stratejik personel olması veya engelli personel olması halinde sözleşmeli personelin görev yeri stratejik personele bağlı olarak, stratejik personel olmaması halinde ise aile birliği mazereti, personel ihtiyacının fazla olduğu ilde sağlanır.                  

Yeni Düzenleme: Diğer durumlarda; sözleşmeli personelin eşinin, stratejik personel olması veya engelli personel olması halinde sözleşmeli personelin görev yeri stratejik personele veya engelli personele bağlı olarak, stratejik personel veya engelli personel olmaması halinde ise aile birliği mazereti, personel ihtiyacının fazla olduğu ilde sağlanır.

Eski Düzenleme: 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu personel olması ve ilgili mevzuatı gereği yer değiştirmesinin mümkün olmaması veya eşinin görev yaptığı kurumun başka yerde teşkilatının bulunmaması,                  

Yeni Düzenleme: Kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu personel olması ve ilgili mevzuatı gereği yer değiştirmesinin mümkün olmaması veya eşinin görev yaptığı kurumun başka yerde teşkilatının bulunmaması,

Eski Düzenleme: Kura sonucu görev yeri değişikliğine hak kazanan sözleşmeli personelin atamaları Bakanlıkça İl Sağlık Müdürlüğü emrine yapılır. Sözleşmeli personelin görev yapacağı hizmet birimleri, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen tarihler arasında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenir. Görev yeri değiştirilen sözleşmeli personel ile yeniden sözleşme imzalanır.                       

Yeni Düzenleme: Görev yeri değişikliğine hak kazanan sözleşmeli personelin atamaları Bakanlıkça İl Sağlık Müdürlüğü emrine yapılır. Sözleşmeli personelin görev yapacağı hizmet birimleri, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen tarihler arasında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenir. Görev yeri değiştirilen sözleşmeli personel ile yeniden sözleşme imzalanır.

4/B ve 45/A’lı çalışanların eş durumu tayinlerinde yapılan düzenleme

“Başvurusu kabul edilip ancak ilan edilen pozisyon sayısının yetersiz olması sebebiyle yerleştirme işlemleri yapılamayanların aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmeleri; başvuru yapılan ilde bir sonraki kura dönemine kadar herhangi bir nedenle boş pozisyon oluşması halinde kurasız, boş pozisyon oluşmaması halinde ise pozisyon ihdas edilmesine müteakip bir sonraki kura dönemine kadar kurasız yapılır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler