4/B’den Kadroya Geçenler Sigorta Primi Kesintisini Nasıl Geri Alabilir?

Aldıkları Ek Ödemelerden Sigorta Primi Kesintisi Yapılanlar, Geriye Doğru 10 Yılı Geçmemek Üzere Söz Konusu Ödemeleri İsteyebilecek. Dilekçe Örneği İçin Tıklayınız

12272
Daha Fazla Göster

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikalari Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamada 4/B kapsamında çalışırken kadroya geçirilenler, 4/B kapsamında çalışırken KPSS ile memur olanlar aldıkları ek ödemelerden sigorta primi kesintisi yapılanlar, geriye doğru 10 yılı geçmemek üzere söz konusu ödemeleri isteyebilecekleri belirtildi.

4/B kapsamında çalışırken kadroya geçenler ile 4/B kapsamında çalışırken KPSS ile memur olanların aldıkları ek ödemelerden sigorta primi kesintisi yapılanlar için önemli gelişme. Geriye doğru olarak 10 yılı geçmemek üzere söz konusu ödemeleri isteyebilecekleri belirtildi.

Bu durumda olanlar çalıştıkları kurumlara birer dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Haksız kesintilerin geri ödenmemesi halinde, açılacak davalar ile kesintileri geri almaları mümkün olacağı belirtildi.

Üstelik, bu konuda Maliye Bakanlığı’nın olumlu görüşü yanısıra; yerel mahkemece verilen geri ödemeye ilişkin karar Yargıtay 21. Hukuk Dairesince de onandığı Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu tarafından açıklandı.

Yargıtay Karar Sayısı:
Yargıtay 21. Hukuk Dairesinin 17/06/2015 tarih, 2014/14827 Esas ve 2015/13963 sayılı kararı.

Bu konuda mağduriyeti olanlar sendikalarından da hukuk desteği alarak aşağıdaki örnek dilekçe ile talepte bulunabilecekleri konusunda önemli hatırlatmada bulunuldu. Geri ödeme isteğinde bulunmak için gerekli dilekçe örneği;

……………………… MÜDÜRLÜĞÜNE

Müdürlüğünüzde …./…/……… ve …./…./………. tarihleri arasında 657 sayılı DMK’nun 4/B maddesi gereği Sözleşmeli Personel olarak görev yapmakta iken 632 sayılı KHK ile 4/A kapsamına atandım.

4-B kapsamında Sözleşmeli Personel olarak görev yaptığım dönemde tarafıma yapılan ek ödemelerden, mevzuata ve hukuka aykırı bir şekilde sigorta primi kesintisi yapıldığını öğrendim.

666 sayılı KHK’nin 1 inci maddesiyle 375 sayılı KHK’ye eklenen 9 uncu maddesinin dokuzuncu fıkrasının “Bu ödeme tutarı Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta primi kesintisine tabi tutulmaz” hükmü uyarınca sözleşmeli personele yapılan ek ödemelerin sigorta prim kesintisine tabi tutulamayacağı hususu belirtilmiştir.

Söz konusu maddenin yürürlük tarihi olan 15/01/2012 tarihinden önce yürürlükte olan 375 sayılı KHK’nin Ek-3 üncü maddesinde de “Ek ödeme tutarı Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve tabi tutulmaz” hükmü yer almaktadır. Aynı maddenin onuncu fıkrası ise “Bu maddenin uygulanmasına ilişkin olarak ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulamayı yönlendirmeye Maliye Bakanlığı yetkilidir” demektedir.

Nitekim Maliye Bakanlığı Mali Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 02/03/2012 tarih ve 2837 sayılı görüşünde, bahse konu sigorta primi kesintisinin yapılamayacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, yine bahse konu sigorta primi kesintilerinin hukuka aykırılığı nedeniyle intikal eden bir davada, Yargıtay 21. Hukuk Dairesinin 17/06/2015 tarih, 2014/14827 Esas ve 2015/13963 sayılı kararı ile yerel mahkemenin verdiği hukuka aykırı kesilen sigorta primi kesintisinin ilgiliye ödenmesine ilişkin kararı onanmıştır.

Yukarıda sayılan nedenlerle; belirttiğim tarihler arasında hukuka aykırı şekilde ek ödemelerden Dama Vergisi dışında kesilen sigorta prim kesintisi ile diğer kesintilerin yasal faizi ile birlikte tarafıma ödenmesi hususunda,

Gereğini arz ederim.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
4/B’den Kadroya Geçenler Sigorta Primi Kesintisini Nasıl Geri Alabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!