1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. 4/B’li Sözleşmeli Personellerin Kadro Umudu Sürüyor
4/B’li Sözleşmeli Personellerin Kadro Umudu Sürüyor

4/B’li Sözleşmeli Personellerin Kadro Umudu Sürüyor

Taşerona kadro verildi, 4/C’lilere sözleşmeli personel statüsü verildi ama kamuda yıllardır çalışan sözleşmeli 4/B’li personeller için verilen sözlerin de tutulması isteniyor. 4/B istihdam modeli özel uzmanlık alanı için gerekirken tüm kamuya yayılıyor!

A+A-

657 Devlet Memurları Kanununda istihdam şekillerine bakınca 4/A kadrolu memurlar ve 4/B sözleşmeli personeller dikkat çekmektedir. Diğer istihdam şekillerinden ikisi 4/C’liler sözleşmeli oldu ve 4/D’de işçi kadroları. Bu bakımdan memur ve işçi ayrımının kalkacağı veya haklar açısından eşitleneceği düşünüldüğünde daha en başta istihdam şeklinde sorunlar apaçık ortada!

4/B'ye tayin hakkı neden yok? 4/B’li sözleşmeli personeller için özlük haklar açısından 4/A kadrolu personeller kadar rahat değildir. Özellikle tayinler açısından 4/A kadrolu memurlar tüm kurumlarda belirli dönemlerde tayin olabilirken 4/B sözleşmeli personelde bu durum söz konusu değil.

En basit açıklamayla sözleşmeli öğretmenlerde tayin hakkı var gibi görülse de aslında yok. Eğer sözleşmeli öğretmenin eşi de sözleşmeli ise birbirinin yanına tayin olabiliyor. Eşi özelde ise maalesef bu durum zor değil imkansız. Anayasa’daki aile bütünlüğü ilkesine aykırı olsa da maalesef çözüm getirilmiyor.

4/B sözleşmeli personel istihdam şeklinin ortaya çıkış amacı tıpkı taşeronda olduğu gibi özel çalışma alanı gerektiren ve nadir iş imkanlarında istihdam yaratmaktı. Kamunun ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıkan bir istihdam şekli iken şimdi neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşları 4/B sözleşmeli personel alımları yapmakta.

Kadrolu alımların çoğu KPSS ile merkezi veya KPSS’nin etkisi büyükken, 4/B sözleşmeli alımlarda KPSS’nin etkisi sadece başvuruda kalıyor. Tek sorun KPSS değil tüm alımların kadrolu yerine sözleşmeliye dönmesi ve kamuda memurların sayısını ilerleyen dönemlerde geçecek olması. Tıpkı taşeron sorunu gibi düzeltilmesi gereken bir sorun sürekli büyütülmektedir.

Bu kapsamda 4/B’li çalışan personellere de hak ettikleri kadro çalışması tamamlanmalı ve 4/C ile taşeron kadar değerlerinin olduğu hissettirilmelidir!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
12 Yorum
İlgili Haberler