1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. 4/C Tarih Oldu, Sırada 4/B Var
4/C Tarih Oldu, Sırada 4/B Var

4/C Tarih Oldu, Sırada 4/B Var

Taşeron çalışan 100 binlerce çalışan işçi kamu statüsüne geçirilirken, 4/C'li tüm personeller de 4/B'ye geçti. Yıllardır mücadele veren 4/B'li sözleşmeli memurların hak ettiği kadro bir an önce tamamlanmalıdır.

A+A-

Bilindiği üzere 657 Devlet Memurları Kanununda yer alan 4'ncü maddede kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen tüm personellerin istihdam şekilleri ayrı ayrı belirtilmektedir. Kadrolu, sözleşmeli, geçici personeller ve işçiler olmak üzere 4 farklı kadro türü vardı.

Son KHK ile 657 DMK'daki istihdam şekillerinden 4/C'li personeller 4/B sözleşmeli statüye geçirildiler. Yani daha önce Devlet Memurları Kanununda yer alan 4/C hükmü tamamen yürürlükten kaldırıldı. Bu kapsamda 4/C hükmü şu şekildeydi:

Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimseler olarak 657 DMK’da adlandırılmaktaydı.

4/B’li olacak geçici personeller için sözleşmeli statü verildi ve tüm hakları yeni KHK’da ayrıntılarıyla ele alındı. Dolayısıyla 4/C’lilere verilen sözleşmeli memur kadrosu büyük bir fırsat olurken 4/B’lilerin talep ettiği kadrodan maalesef haber yok.

Daha önce tüm sendikalar tarafından da 4/B’lilerin 4/A memur kadrosuna geçişi kapsamında talepler yer almaktaydı. Fakat son KHK ile sadece taşeron çalışanlar ve 4/C geçici personeller için kadro gelirken sözleşmeli statüdeki 4/B’liler unutuldu.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
11 Yorum