4/C’li Personellerin Ek Ödemesinden Gelir Vergisi Kesilecek Mi?

4/C statüsünde çalışanlara verilen ek ödeme, fazla çalışma ve aile yardımı ödeneğinden gelir vergisi kesilecek mi?

12701
Daha Fazla Göster

4/C statüsünde çalışanlara verilen ek ödeme, fazla çalışma ve aile yardımı ödeneğinden gelir vergisi kesilecek mi?

2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin “Kamu Görevlilerinin Geneline Yönelik Mali ve Sosyal Hakları” düzenleyen ikinci kısmının “Kamu Görevlilerinin Geneline Yönelik Toplu Sözleşme” başlıklı birinci bölümünün 24 üncü maddesi:

“Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile parça başı ücret vermek suretiyle istihdam edilenler hariç olmak üzere 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (C) fıkrası hükmüne istinaden yürürlüğe konulan Bakanlar Kurulu kararları kapsamında Yüksek Seçim Kurulu ve Türkiye İstatistik Kurumunda istihdam edilen geçici personel ile 29 Aralık 2014 tarihli ve 2014/7140 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen geçici personele, 1.800 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda ek ödeme verilir. Bunlara kurumlarınca döner sermaye dahil başka bir kaynaktan ek ödeme ve benzeri adla herhangi bir ödeme yapılmaz.”

Bu madde de ek ödemeden gelir ve damga vergisi kesilmeyeceğine dair bir hüküm bulunmadığı için, gelir ve damga vergisine kesilecektir. Genel bir kural olarak, yasal düzenlemelerde gelir veya damga vergisi kesilmeyeceğine dair bir hüküm yer almadığı sürece, verilen ek mali ödemeden gelir ve damga vergisi kesiliyor.

Toplu sözleşmede geçici personele fazla çalışma ücreti ödenmesini düzenleyen 17 nci maddesi ile aile yardımı ödeneğini düzenleyen 23 üncü maddeleri kapsamında yapılacak ödemeler de brüt olup, gelir ve damga vergisi kesintisi yapılacaktır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
4/C’li Personellerin Ek Ödemesinden Gelir Vergisi Kesilecek Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!