1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. 5 Yıl Sonra İşsiz Hekimler Olacak
5 Yıl Sonra İşsiz Hekimler Olacak

5 Yıl Sonra İşsiz Hekimler Olacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından Türkiye’de 20 Bin hekime ihtiyaç var sözüne

A+A-

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından Türkiye’de 20 Bin hekime ihtiyaç var sözüne Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özdemir Aktan’dan cevap geldi.

Sağlık Bakanı tarafından Türkiye’de 20 Bin Doktor Açığı var cümlelerine karşın Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan Türkiye’de Doktor açığı olmadığını sadece doktorların dağılımı ile alakalı bir problem olduğunu dile getirdi. Özdemir Aktan Konuşmasından gelecekten kuşku ettiğini 5 yıla kadar artık hekimlerinde işsizler arasından yer alacağını belirtti.

            TTB Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın 20 Bin hekim açığı ile alakalı verilerinin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) rakamlarına göre hesaplandığını belirtti. OECD göre her bin kişiye 3 doktor düşerken, Türkiye’de ise oran bin kişiye 1.7 olduğunu Bu tabloya göre Sağlık Bakanlığı 20 Bin Hekim açığı olduğunu düşündüğünü belirtti.

OECD ülkelerinde ortalama 5 bin dolar sağlığa harcanıyor. Bizde 800–850 dolara yeni ulaştı. Yani hiçbir rakamımız OECD ye uymuyor” dedi.

Prof. Dr. Aktan şöyle devam etti: “2006 yılında tıp fakültelerine alınan öğrenci sayısı 4 bin 500’dü. Geçen sene 11 bin 500 öğrenci alındı. Hedeflenen rakam 14 bin.Şuan işsiz hekim yok ama 5 sene sonra Türkiye’de işsiz hekim ordusu sorunu baş gösterecek. Rakamlar bunu gösteriyor. Sağlığı ticari hale getiriyoruz. Özelleştirilen sağlık sisteminde maalesef kalite göz ardı ediliyor.” Dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.