1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. 5000 Ücretli Öğretmen Alımı İçin 6 Aylık Takvim İşlemeye Başladı
5000 Ücretli Öğretmen Alımı İçin 6 Aylık Takvim İşlemeye Başladı

5000 Ücretli Öğretmen Alımı İçin 6 Aylık Takvim İşlemeye Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) en az 5 bin ücretli öğretmen alımı yapacak. Sözlü sınav sonucuna göre sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılacak ücretli öğretmen alımı süreci için takvim işlemeye başladı. Ücretli öğretmen alımı şartları için tıklayınız.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 5 bin ücretli öğretmen alımı için takvimi başlattı. 27 Mart itibarıyla yayımlanan geçici madde gereği 6 ay içerisinde sözlü sınav gerçekleştirilecek. 27 Mart 2018’de başlayan süreç 27 Eylül 2018 tarihine kadar sözlü sınavın yapılması gerekiyor.

MEB, önümüzdeki haftalarda hemen olmasa bile 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı sözlü sınavlarını tamamlamasının ardından ücretli öğretmen alımı ile ilgili olarak başvuruları almaya başlamasını bekliyoruz. Yayımlanacak duyurularla ilgili olarak siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

27 Mart 2018 tarihi itibarıyla yayımlanan geçici madde hükmü şu şekildedir: 25 Ağustos 2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici Madde 15; 1 Aralık 2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; başvuru tarihinin son günü itibarıyla bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000’i geçemez.

Değerlendirme: Ücretli öğretmen olabilmek için Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında öğretmenlik bölümlerinden mezun olmuş olmak gerekiyor. Yani Lisans mezunları başvuru yapabilecektir.

Önlisans mezunları  başvuru yapamaz! Kadrolu veya sözleşmeli öğretmenliğe sadece lisans mezunu öğretmenler başvuru yapabilmektedir. Ücretli öğretmenlik geçici bir yöntem olduğundan üniversite 3 ve 4. Sınıflar ile önlisans mezunları başvuru yapabilir. Bu, sözleşmeli öğretmenliğe de başvuru anlamına gelmemektedir.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ücretli öğretmen olarak görev yapıyor olmak gerekiyor. Ayrıca başvuru son günü itibarıyla 540 gün sigortalı olmak gerekiyor.

657 DMK’nın 48’nci maddesinde yer alan öğretmenliğe atanmak için genel şartları ve özel şartları taşıma gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir emeklilik aylığı alınmamış olması ve KPSS taban puanına sahip olunması gerekiyor.

MEB ayrıca usul ve esaslar yayımlayacak! Milli Eğitim Bakanlığı 6 ay içerisinde usul ve esasları yayımlayarak, sözlü sınav için belirlenecek kontenjanlara göre ücretli öğretmenlik başvurusu alacak. Sözlü sınav en geç 27 Eylül’e kadar yapılması gerekiyor. En geç önümüzdeki ay başvurularla ilgili detayların yayımlanmasını bekliyoruz.

MEB, 5 bin öğretmen başvurusu için ne kadar aday katılacağına dair usul ve esaslarda açıklama yapacaktır. Normal şartlarda 3 katı aday denilmektedir. Fakat bu geçici maddede 3 katı belirtilmektedir. KPSS taban puanı geçen adaylar denilmektedir. Bu kapsamda usul ve esaslar yayımlanınca 3 katı veya tamamı katılabilecek şeklinde ifade yer alacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
İlgili Haberler