1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. 5000 Ücretli Öğretmen Alımına Önlisans Mezunları Başvurabilecek mi
5000 Ücretli Öğretmen Alımına Önlisans Mezunları Başvurabilecek mi

5000 Ücretli Öğretmen Alımına Önlisans Mezunları Başvurabilecek mi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 540 gün sigorta primi ödemesi yapılmış ücretli öğretmenler arasından 5 bin öğretmen alımı yapacak. Geçici madde TBMM’de kabul edildi. Resmi gazetede yayımlanmasının ardından yasalaşacak ve süreç başlayacak!

A+A-

21 Mart itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye KHK geçici madde eklenmesi TBMM’de kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diğer kanun değişikliklerini de içeren torba yasayı onaylamasının ardından resmi gazetede yayımlanacak.

Peki sözleşmeli öğretmen olarak alınacak ücretli öğretmenler için şartlar neler olacak? Bilindiği üzere ücretli öğretmenliği önlisans mezunları ile üniversite 3. ve 4. Sınıf öğretmenleri de yapabilmektedir. Lisans mezunu öğretmenlerden yeterli başvuru olmadığında Milli Eğitim Müdürlükleri önlisans mezunlarının başvurularını kabul etmektedir.

Önlisans mezunları 5 bin öğretmen alımına başvurabilir mi? Bununla ilgili hüküm aslında oldukça açıktır. Çünkü öğretmen atamasına esas bölümler sadece “lisans” bölümlerinden olmaktadır. Kadrolu veya sözleşmeli öğretmen olabilmek için Talim ve Terbiye Kurulu tarafından yayımlanan tüm bölümler lisans programlarıdır.

Önlisans mezunları sadece ücretli öğretmenlik için il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine geçici olarak başvuru yapabilmektedir. Meclis’ten geçen ve resmi gazetede yayımlanmasının ardından yasalaşacak olan geçici hüküm için bir seferlik 5 bin ücretli öğretmen alımı yapılacak ve bu öğretmen ataması şartları taşıyan lisans mezunu öğretmenler arasından olacaktır.

Her lisans mezunu öğretmen olabilir mi? Hayır olamaz! Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere Talim Terbiye Kurulunun kararında da belirtildiği üzere “öğretmenliğe esas bölümler” bellidir ve sadece öğretmenlik bölümlerinden mezun olanlarla pedagojik formasyon olarak öğretmen alımlarında 2. öncelik olarak başvuru yapabilenler atamalara da başvuru yapabilecektir.

Torba yasada onaylanan hüküm şu şekildedir! MADDE 94- 25 Ağustos 2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 15; 1 Aralık 2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9’uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; başvuru tarihinin son günü itibarıyla bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000'i geçemez.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler