1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. 5000 Ücretli Öğretmenlik Başvurunda 540 Gün Sigorta Primi Nasıl Uygulanacak
5000 Ücretli Öğretmenlik Başvurunda 540 Gün Sigorta Primi Nasıl Uygulanacak

5000 Ücretli Öğretmenlik Başvurunda 540 Gün Sigorta Primi Nasıl Uygulanacak

2018 yılı 5 bin ücretli öğretmen alımı için başvurular yakında alınmaya başlayacak. Ücretli öğretmen alımı genel şartların yanı sıra özel şartlar ve KPSS yılı da MEB tarafından açıklanmıştı. Peki 540 gün sigorta primi nasıl değerlendirilecek?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 12 Nisan 2018 itibarıyla ücretli öğretmenlikle ilgili detaylı açıklama yapıldı. Bilindiği üzere 6 ay içerisinde ücretli öğretmenlik başvuru ve atama işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.

27 Mart 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan değişiklikle Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye geçici madde eklenmiş ve 5 bin ücretli öğretmen alımı için takvim başlamıştı.

540 gün sigorta primi nasıl ele alınacak? MEB tarafından yapılan açıklamada 540 gün sigorta priminin bir kısmının farklı kurumlarda olmaması gerektiği anlaşılmaktadır. MEB özellikle sadece resmi kurumlarda ücretli öğretmenlikten dolayı 540 gün sigortalılık şartı arıyor.

MEB’in 540 gün sigorta primi ile ilgili açıklaması şu şekildedir; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında yaptıkları görevlerinden dolayı başvuru tarihinin son günü itibarıyla en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak gerekiyor.

MEB tarafından yapılan açıklamada özellikle 540 günün hesabında yalnızca resmî eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında çalışılan süreler esas alınacak, bunun dışındaki hiçbir çalışma süresi dikkate alınmayacaktır.

Örneğin herhangi bir kurumdaki sigorta prim gün sayınızla MEB’deki ücretli öğretmenlik prim gün sayısını birleştirdiğinizde 540 olsa bile kabul edilmemektedir. 540 gün sigorta priminin sadece MEB’e bağlı resmi kurumlarda ücretli öğretmen olarak yapılmış olması gerekmektedir.

540sigortaprimi.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler