1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. 58 Bin Kadrosuz Usta Öğreticilere Memur Kadro TBMM’ye Geliyor
58 Bin Kadrosuz Usta Öğreticilere Memur Kadro TBMM’ye Geliyor

58 Bin Kadrosuz Usta Öğreticilere Memur Kadro TBMM’ye Geliyor

657 DMK’da değişiklik yapılması kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklif ile MEB’de çalışmakta olan kadrosuz usta öğreticiler için memur kadrosu talebi TBMM gündemine gelecek. Usta öğreticilerin kadro talebi yerine getirilmelidir.

A+A-

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Teklif ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan kadrosuz usta öğreticilerin, memur kadrolarına atanmaları amaçlanmaktadır.

58 BİN KADROSUZ USTA ÖĞRETİCİ VAR

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı çalışan yaklaşık 58000 Kadrosuz Usta Öğretici Devlet Memurları Kanununda belirtilen sorumlulukları yerine getirmekle birlikte emeklerinin karşılığı olan sosyal haklardan mahrum kalmaktadır.

KADROSUZ USTA ÖĞRETİCİLERİN ÖZLÜK HAKLARI GÜVENCE ALTINDA DEĞİL

Geçici personel olarak istihdam edilen Kadrosuz Usta Öğreticiler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından memur veya sözleşmeli olarak kabul edilmemekte; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ise işçi olarak sayılmamaktadır. Bu durum; statüsü belli olmayan, iş güvencesinden yoksun, hiçbir özlük hakkına sahip olmayan, ücretleri resmi tatiller, bayramlar, vb. günlerde kesintiye uğrayan, aldıkları ücret asgari ücretin bile altında olan, sosyal güvenceleri olmayan eğitim emekçisi sınıfının oluşmasına yol açmıştır.

AYNI İŞİ YAPAN USTA ÖĞRETİCİLERE KADRO ŞART

Aynı görevde çalışan Kadrolu Usta Öğreticiler 657 sayılı kanunun tanıdığı tüm haklardan yararlanırken, kadrosuz olarak çalışan Usta Öğreticilerin hiçbir hakka sahip olmaması, aynı hizmeti gören kamu görevlileri arasında hizmet karşılık biçimleri bakımından farklılıklar oluşturarak eşitsizliğe neden olmakta ve çalışma barışını bozmaktadır. Kadrosuz Usta Öğreticiler kurumlarına 20-25 sene hizmet etmelerine rağmen kıdem tazminatı alamamakta; emeklerine rağmen kurs onayları yenilenmezse işsiz kalmakta, işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadır.

KADROLU ve KADROSUZ USTA ÖĞRETİCİLER ARASINDA UÇURUM

Kadrolu Usta Öğreticiler ile Kadrosuz Usta Öğreticilerin özlük haklarının eşitlenmesi için hizmet yılı (mesleki deneyimi), diploma üstünlüğü, başka bir kurumda çalışılıp çalışılmadığı gibi kesin kriterler belirlenerek kadro tahsislerinin bu kriterler doğrultusunda gerçekleştirilmesi, eşit çalışma koşullarının oluşturulması ve mağduriyetlerin giderilmesi adına atılacak önemli bir adım olacaktır.

Kadrosuz Usta Öğreticilerimizin yaşadığı sıkıntıları gidermek ve hizmetlerinin karşılığı olan özlük hakların tesis edilmesini sağlamak için verdiğimiz bu kanun teklifiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirtilen memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde belirlenen şartları sağlayan Kadrosuz Usta Öğreticilerin kurumlarınca atanmaları amaçlanmıştır.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 47- Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta Öğreticiler Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirtilen memur kadroları için belirlenen şartları sağlayan kadrosuz usta öğreticiler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde kurumlannca atanırlar.

Bu madde kapsamında usta öğreticilerin atanacağı memur kadroları başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek Milli Eğitim Bakanlığına ait kadro cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Bu maddenin uygulanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi remi metni için aşağıdaki “PDF” resmine tıklayınız:pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
12 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler