6 Ünlü İsme Ticaret Bakanlığı’ndan Reklam Cezası

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, koronavirüs pandemisinin ilk dönemlerinde sosyal medya hesaplarından ürün tanıtımı yapan 6 ünlü isme ve reklam verene ceza kesti.

66081
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda, 6 ünlü ismin resmi Instagram hesapları üzerinden yaptıkları reklam içerikli paylaşımlar nedeniyle 104 bin 781 liralık para cezasına çarptırılmasına karar verildi. Toplam 733 bin 476 lira para cezası kesen Bakanlık, bahsi geçen reklamların ve tanıtımların da durdurulmasına karar verdi.

Takviye Edici Ürüne Ceza

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Mart ayında Türkiye’de de görülmesi ile beraber bağışıklık sistemine iyi geldiği iddia edilen ürünün ticari rant elde etme amacıyla pazarlama faaliyetine maruz bırakıldığı söylenirken, ürünle ilgili olarak tanıtım yapan hesaplara ceza kesildiği açıklandı. Video tanıtımların yapıldığı dönemlerde gündemde uzun süre tartışılan konu ile alakalı olarak ceza kesme kararı alan Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, aynı zamanda reklam verene de ceza kesme kararı çıkarttı.

Ticari Reklam Kararı Çıktı

Seray Sever, Seda Sayan ve Şeyma Subaşı gibi isimlerin  yapmış olduğu tanıtım kampanyasında lanse edilen takviye edici gıda ürünü gibi söylemlerin örtülü reklam unsuru taşıdığını belirten Bakanlık, mevzuata aykırı olduğu kararını verdi.

Karar üzerine tüm isimlere bireysel olarak 104 bin 781 lira ceza kesilirken, toplam 733 bin 476 lira para cezası verildi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0