1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. 6 Yıldan Sonra İzin Ama Sadece Doğu İllerine
6 Yıldan Sonra İzin Ama Sadece Doğu İllerine

6 Yıldan Sonra İzin Ama Sadece Doğu İllerine

Sağlık bakanlığı 6 Yıldan sonra ilk izinleri verdi. Fakat Sadece Doğuda bazı illere...

A+A-

Sağlık Bakanlığı, 2008’in Şubat ayında çıkardığı Özel Hastaneler Yönetmeliği ile planlamaya gitti. Bundan böyle ihtiyaç olan bölgelere hastane açılacağını açıkladı. Fakat son 6 yılda hiçbir yerde hastane açılması için ön izin vermedi. 2014 un Mayıs ayında ise ilk defa yeni hastane ve tıp merkezi açılması için 10 il belirlendi. Bunlar Ağrı, Hakkâri, Tunceli, Kars, Sivas, Tokat, Artvin, Bilecik, Gümüşhane, Sinop oldu. Buralara birden fazla başvuru olduğu için kuraya gidildi. Kurada çıkan şirket, hastane için izin aldı. Sağlık Bakanlığı'na göre batı illeri kapasitesini doldurdu, bu yüzden yeni hastane için planlamaya gidilemeyecek. Fakat bakanlığın kapasite doldu dediği illerin de içinde bulunduğu 15 şehirde devlet 24 bin yataklı dev hastaneler açmayı planlıyor.

Hükümetin 2011 seçimlerinden beri gündemde tuttuğu yaklaşık 20 milyar liralık proje, belli bir süre sıkıntı yaşamıştı. İhaleye giren firmalara ‘Hazine garantisi' verilmesinden sonra süreç tekrar başladı. Buna göre en uzunu 30 ayda bitirilmesi düşünülen hastaneler müteahhit firmalara 25 yıl kira garantisi ile veriliyor. Dev hastanelerin yapılacağı iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Manisa, Kocaeli, Bursa, Isparta, Yozgat, Mersin, Konya, Adana, Elazığ, Gaziantep, Kayseri olarak öne çıkıyor.

Özel Hastaneler ve Sağlık Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, “6 yılın sonunda ilk kez özel hastane sayısının az olduğu illerde izin verilmesi olumlu bir gelişme. Fakat batı illerinde yeni hastanelere izin verilmediği gibi 2008’den önce izin alan özel hastaneler de sıkıntı yaşıyor. Yatak ve hekim kadrosunun artırılmasına izin verilmiyor. Bu, sektörü çok fazla olumsuz etkiliyor. Birçok hastane iflasın eşiğinde." diyor. Devletin mevcut ruhsatlı özel hastaneleri planlamasının anlamsız olduğunu aktaran Şengül, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Devlet mevcut özel hastanelere hekim ve yatak kısıtlaması yaparken, aynı illerde devasa şehir hastaneleri projeleri hızla ilerliyor. Biz şehir hastaneleri projelerine karşı değiliz, ancak bir ilde özel hastane hekim ve yatak artırımı yapamazken, aynı ilde devasa şehir hastaneleri projelerine izin verilmesi özel sektöre haksızlık.”dedi

Zaman

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.