657 değişmeyecek memur, işçi, sözleşmeli gibi statüler birleştirilecek

Başbakan Binali Yıldırım, 657'nin değişmeyeceğini kamuda devlet memuru, kamu işçisi, sözleşmeli personel, kadro karşılığı sözleşmeli personel gibi farklı statülerde istihdam edilen personellerin tek bir isim altında birleştireceklerini açıkladı.

23349
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başbakan Binali Yıldırım, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım 657’nin tamamen değiştirilmeyeceğini ama bazı önemli değişikler yapılması gerektiğini belirtti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun mevcut hali ile karışıklıklara neden olduğunu, ortaya çıkan sorunların çözülemediğini açıkladı. Başbakan Yıldırım, kamuda farklı istihdam modelleri olmasının eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu ve tüm kamu çalışanlarının tek bir çatı altında toplanması gerektiğini vurguladı.

Bir televizyon programına katılan Başbakan Binali Yıldırım gündeme dair açıklamalarda bulunurken kendisine sorulan 657 değişecek mi sorusunu yanıtladı. Yıldırım 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişmeyeceğini, bu kanuna mesnet, temel teşkil eden anayasa hükmü bulunduğunu hatırlattı. Yıldırım, bu konuyla ilgili anayasa hükmünde bir değişiklik yapmaya önerdiklerini ifade etti.

Başbakan Yıldırım, kamuda devlet memuru, kamu işçisi, sözleşmeli personel, kadro karşılığı sözleşmeli personel gibi farklı statülerde istihdam edilen personellerin tek bir isim altında birleştireceklerini söyledi. Yıldırım, kamuda görevli tüm personelin kamu çalışanı adı altında tek bir statüde toplanarak herkesi kapsayacak şekilde düzenlenebileceğini belirtti. Böyle bir düzenlemenin yaşanan ihtilafları ve davaları da ortadan kaldıracağını belirten Yıldırım, yapılacak düzenlemenin kısa sürede tamamlanmasını planladıklarını ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!