1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. 657 Devlet Memurlar Kanununda İstihdam Şekilleri (4/A, 4/B, 4/C, 4/D)
657 Devlet Memurlar Kanununda İstihdam Şekilleri (4/A, 4/B, 4/C, 4/D)

657 Devlet Memurlar Kanununda İstihdam Şekilleri (4/A, 4/B, 4/C, 4/D)

Kamuda istihdam şekilleri nelerdir? Kadrolu memurlar, sözleşmeli personeller, Geçici personeller ve işçilere dair detaylar. 657 Devlet Memurları Kanununa göre istihdam şekilleri nelerdir? işte detaylarıyla kamuda personel istihdamı.

A+A-

657 Devlet Memurları Kanunu Genel ve Katma Bütçeli Kurumlar, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, kanunlarla kurulan fonlarda, kefalet sandıklarında veya Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüklerinde çalışan memurlar hakkında uygulanan kanundur.

Bu kapsamda 4 farklı istihdam şekli vardır ve her birinin özlük ve mali haklarında farklılıklar vardır. Buna göre 657 Devlet Memurlar Kanununun 4'ncü maddesinde yer alan istihdam şekillerini iyi irdelemek gerekiyor.

Her istihdam şeklinin de kendine özel kanun maddeleri ve detayları bulunmaktadır. Dolayısıyla genel hatlarıyla bakılacak olursa 4 istihdam şeklinde geçen ve sürekli gündeme gelen 4/A, B, C, D istihdam şekilleri şu şekildedir:

4/A kamuda kadrolu memurları ifade etmektedir. 2 milyon 400 bine yakın kadrolu devlet memuru bulunmaktadır ve 900 bini sadece öğretmenlerden oluşmaktadır. Kadrolu memurların atama ve yer değiştirme işlemleri diğer istihdam modellerine göre daha rahattır.

Öte yandan 4/B istihdam modeli de sözleşmeli memurları ifade etmektedir. Kadrolu memurluktan farklı bazı özlük ve mali hakları bulunmaktadır. Kadrolu memurluk gibi atama ve yer değiştirme iş ve işlemleri aynı değildir. Sözleşmeli personeller "sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar" çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulurlar.

4/C Geçici personeller bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir. Son yapılan açıklamada ise 4/C geçici personeller 4/B sözleşmeli personel statüsüne alındılar.

4/D kapsamında çalışan İşçiler ise 4/A, 4/B ve 4/C çalışan personellerin dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir. Bunlar hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmamaktadır. Son açıklama ile bu işçiler için sözleşme süresi 9 ay 29 güne çıkarılmıştır.

4/B personellerin tabi olduğu esaslar için TIKLAYINIZ. 4/C personelin özlük haklarına dair detaylar için TIKLAYINIZ. 657 DMK için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.