1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. 657 Sayılı Kanunun 10. Maddesi: Amir Konumunda Olan Memurlar
657 Sayılı Kanunun 10. Maddesi: Amir Konumunda Olan Memurlar

657 Sayılı Kanunun 10. Maddesi: Amir Konumunda Olan Memurlar

Amir konumunda olan memurların görev ve sorumlulukları nelerdir, amir memuruna kanuna aykırı emir verebilir mi? gibi soruların cevabına haberimizde yer vermeye çalışacağız.

A+A-

Bildiğiniz gibi memurlar ile alakalı, memurların hizmet şartları, nitelikleri, memurların atanma ve yetiştirilmeleri, ilerleme ve yükselmeleri, ödev, hak, yüküm ve sorumlulukları, aylıkları ve ödenekleri, ile özlük işleri ile alakalı tüm düzenlemeler 657 sayılı devlet memurları kanununda açıklanmıştır. İlgili kanun memurlar ile alakalı ana hatları çizerken detaylar yönetmelikler ile kanuna uygun olarak kurumlara göre desteklenmiştir.

Amir konumun da olan memurlar ile alakalı bazı detaylara da, yine 657 sayılı kanunda yer verilmiştir. İlgili kanunun 10. Maddesi,  amir konumunda olan devlet memurlarının görev ve sorumluluklarını açıklamaktadır.

AMİR KONUMUNDAKİ MEMURLAR MEVZUATA UYGUN YÖNETİRLER

İlgili kanunun 10. Maddesi incelendiğinde, Amir konumunda olan devlet memurlarının, yürüttükleri görevi ile ilgili tanım ilk fıkrada yer almaktadır. Amirler; görev yaptıkları kurum ya da birimde kanun ve diğer mevzuatla belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlarını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli sorumlu olan kişiler olarak tanımlanmaktadır.

HAKKANİYET VE EŞİTLİK AMİRİN SORUMLULUĞUDUR

Amir konumunda olan memurlar, maiyetinde bulunan memurlar arasında eşitliğe ve hakkaniyete önem ve özen göstermelidir. Bu haberi yapmamızdaki asıl nedenlerden biride bu konuları bir kez daha göz önüne sermektir. Amir evet kurumun yöneticisidir lakin bu memurun kişilik haklarına saygısızlık, hakaret, kanun ve yönetmelik dışında verilen görevleri kapsamaz.

AMİR MEVZUATA AYKIRI EMİR VEREMEZ

Amir, memuruna “kanunlara ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.” Bu cümle 657 sayılı devlet memurları kanununda alınan ve oynama yapılmadan eklenen bir bölümdür.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler