1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. 657’de 4/B İstihdam Modeli Kadrolu Memur Alımının Yerini Aldı
657’de 4/B İstihdam Modeli Kadrolu Memur Alımının Yerini Aldı

657’de 4/B İstihdam Modeli Kadrolu Memur Alımının Yerini Aldı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk 657 DMK’da yer alan 4/B sözleşmeli personel alımının neden kadrolu memur alımlarının yerini aldığına dair çok güzel tespitlerde bulundu. 4/B’deki yanlışlıklara dair detaylar için tıklayınız.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk son dakika sosyal medyadan yaptığı tespitlerde 657 Devlet Memurları Kanununda yer alan istihdam modellerinden 4/B’nin ne kadar yanlış uygulandığına ve 4/A kadrolu memur alımlarının yerini aldığına dair açıklamalarda bulundu.

Koncuk açıklamasında 657 Sayılı DMK'da 4/B’nin aslında uzmanlığına ihtiyaç duyulan personelin istihdamı için düzenlendiğine değindi. Bununla birlikte 4/B sistemi öğretmen, sağlık çalışanları, mühendis vb. tüm memurlar için uygulanan asıl atama şeklinde uygulanarak 4 A'nın yerini aldığına vurgu yapıldı.

Genelde Türkiye Kamu Sen'in, eğitimde alanında Türk Eğitim Sen'in 2006 yılından itibaren 5 yıl boyunca her zeminde ortaya koyduğu eylem ve etkinlikler sonucunda sürekli gündemde tutulan 4/B'lilerin tamamı 2011 seçimleri sonrasında bir kanunla 4’A kadrosuna alındığı yinelendi.

Çıkarılan Kanunun gerekçesinde 4B'lilerin 4A'lı yapılması " kamu verimliliği artırmak" olarak ifade edilmesine rağmen, 2011 yılından 4B ve benzeri 5393, İHS gibi atamalar son hızla devam ettirilmiş, bir anlamda seçimler geçtikten sonra kamuda aynı hastalık yeniden nüksetmiştir.

Bugün gelinen noktada 4B ve benzeri uygulamalar can sıkan bir boyut kazanmış, çalışanlar farklı hukuki normlara tabi tutularak adeta 2. sınıf bir istihdam modeli ortaya çıkarılmıştır. Esasen aynı alanda aynı işi yapan, benzeri eğitim seviyesindeki çalışanlar ayrıştırılmıştır diyen Koncuk sözlerine şu şekilde devam etti.

Tüm memurların farkına varması gereken ise, 4B li modelin kamuda tüm alanlara hakim olması isteğinin varlığıdır. 4B kaldırılsın demek doğru ve haklı olmakla birlikte, asıl olan uygulayıcıları bu uygulamadan caydıracak tavır içinde olmaktır. Bu tavır olmadan 4B'yi yok etmek zordur.

Koncuk ayrıca anket de hazırladı. Kamuda 4A ya alternatif olarak uygulanan 4B, 5393 sayılı kanun, İHS ve benzeri sistemler iş verimi ve kalitesini artırıp, kamuda huzuru sağlar mı? Katılmak için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.