666 sayılı KHK İle Ek Ödemeye AYM’den İptal Kararı

Anayasa Mahkemesi 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname İle Ek Ödemeleri Düzenleyen Kanun'un % 170 Ek Ödeme Verilmesi Hükmü İptal Edildi

12528
Daha Fazla Göster

Danıştay Onbirinci Dairesinin Anayasa Mahkemesi’ne açtığı dava üzerine Müşavirlere yüzde 170 ek ödeme verilmesini sağlayan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kararı iptal edildi.

Yayınlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girecek karar ile 657’ye göre alan müşavirlerin ek ödemesi yüzde 170 üzerinden ödenmeyecektir. 9 ay boyunca ödemelerini % 170 üzerinden almaya devam edecekler.

666 sayılı KHK ile getirilen mali düzenlemeler yetki kanunu içerisinde olmadığı için bazı hükümleri Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmekte.

Resmi Gazete’de Yayımlandıktan 9 Ay Sonra Yürürlüğe Girecek

27.6.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye, 11.10.2011 tarihli ve 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 1. maddesiyle eklenen (1) sayılı Cetvel’in “A- Aylıklarım 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar:” kısmının “1- Kadroları Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan personel ile Teknik Hizmetler, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri ile Avukatlık Hizmetleri sınıflarında bulunan personelden ek ödeme oranları ilgili gruplarında düzenlenmeyen ve kadro unvanları bu bölümde yer alan personel;” bölümünün (g) sırasında yer alan “…müşavir,…” ibaresinin iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluk, kamu yararını ihlal edecek nitelikte görüldüğünden, Anayasa’nın 153. maddesinin üçüncü fıkrasıyla 6216 sayılı Kanun’un 66. maddesinin (3) numaralı fıkrası gereğince iptal hükmünün, kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasından başlayarak dokuz ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.

 (I) sayılı Cetvel – Kadro ve Görev Unvanı (Ek Ödeme Oranı %170)        
A- Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar:          

1- Kadroları Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan personel ile Teknik Hizmetler, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri ile Avukatlık Hizmetleri sınıflarında bulunan personelden ek ödeme oranları ilgili gruplarında düzenlenmeyen ve kadro unvanları bu bölümde yer alan personel;           

g) İl nüfus ve vatandaşlık müdürü, il yazı işleri müdürü, il idare kurulu müdürü, il mahalli idare müdürü, il planlama ve koordinasyon müdürü, dernekler il müdürü, il afet ve acil durum müdürü, hukuk müşaviri, fakülte ve yüksekokul sekreteri basın ve halkla ilişkiler müşaviri, basın müşaviri, müşavir, müdür, şube müdürü, ilçe müftüsü, başkan, daire başkan yardımcısı, kurum sekreteri, merkez sekreteri, enstitü sekreteri, genel sekreter yardımcısı, tiyatro müdür yardımcısı, Atatürk Kültür Merkezi müdür yardımcısı, opera ve bale müdür yardımcısı, birlik sekreteri, müze başkam, KIT’lerde başuzman, diğer belediye başkan yardımcıları ve (f) sırasında sayılanların yardımcıları  

Anayasa Mahkemesi Kesin Karar Hükmü:

27.6.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye, 11.10.2011 tarihli ve 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 1. maddesiyle eklenen (1) sayılı Cetvel’in “A- Aylıklarım 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar: ” kısmının “1- Kadroları Gemi İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan personel ile Teknik Hizmetler, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri ile Avukatlık Hizmetleri sınıflarında bulman personelden ek ödeme oranları ilgili gruplarında düzenlenmeyen ve kadro unvanları bu bölümde yer alan personel bölümünün (g) sırasında yer alan “.„müşavir,…” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, iptal hükmünün, Anayasa’nın 153. maddesinin üçüncü fıkrası ile 6216 sayılı Kanun’un 66. maddesinin (3) numaralı fıkrası gereğince, Kararın Resmî Gazete’de Yayımlanmasından Başlayarak Dokuz Ay Sonra Yürürlüğe Girmesine, 23.12.2015 tarihinde karar verildi.

AYM İptal Kararı İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
666 sayılı KHK İle Ek Ödemeye AYM’den İptal Kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!