671 sayılı KHK ile 2010 KPSS kararı açıklandı

2010 yılında yapılan KPSS'nin mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine, 2010 KPSS KHK'da yer aldı. 2010 KPSS'nin iptali ile ilgili çıkarılan KHK hakkı ile ataması yerleşenlere sevindirici haber niteliğinde yer aldı.

23461
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2010 yılında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS Kamu personeli seçme sınavının, yolsuzlukla sorulan çalındığının tespit edilmesinin ardından Ankara 1. İdare Mahkemesi, 2010 KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerini iptal etmişti. 2010 yılında yapılan KPSS’nin iptali yaklaşık olarak 150 bin memur, işçi, polis, sözleşmeli personel ve yakınlarını ilgilendiriyor. 2010 KPSS iptali ile ilgili kurunun yanında yaş yanmasın, 2010’da atanan herkes FETÖ üyesi olup soruları alarak yerleşmedi, suçlu ile suçsuz tespit edilsin söylemlerine kayıtsız kalmayan Sn. Başbakan Binali YILDIRIM durum değerlendirmesi yapılacağını ifade etmişti. 670 sayılı KHK’da (Kanun Hükmünde Kararname) yer alan 2010 KPSS iptali hakkıyla yerleşen birçok insanın yüreğine su serpti.

670 sayılı KHK’da yer alan 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı ile ilgili maddeyi sizlerle aynen paylaşıyoruz. MADDE 6- (1) 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde uygulanan Kamu Personel Seçme Sınavında genel yetenek ve genel kültür test sonuçlarına göre veya bu sonuçlar da esas alınmak suretiyle atanan personelin atama işlemlerinin geçerliliği devam eder. Ancak, bu sınav sorularını ve/veya cevaplarım hukuka aykırı bir şekilde sınav öncesinde ya da sınav sırasında elde ettiği tespit edilen kişilerin atamaları iptal edilir.

 670 sayılı KHK’da 2010 KPSS ile atananların memuriyetinin devam edeceği doğrultusunda bir bilgi yer almaktadır. Fakat KHK da sınav sorularını ya da cevaplarını önceden temin edenlerin nasıl tespit edileceği konusunda bir bilgi yer almıyor. Şu an yapılan uygulama KPSS’de  yüksek puan alan kişilerin ifadeleri alınarak durum değerlendirmesi yapılıyor. 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!