1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. 6772 İle İşçilere İlave Tediye (İkramiye) Ödeme Tarihleri Belli Oldu
6772 İle İşçilere İlave Tediye (İkramiye) Ödeme Tarihleri Belli Oldu

6772 İle İşçilere İlave Tediye (İkramiye) Ödeme Tarihleri Belli Oldu

24 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan karar ile 6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere, 2018 yılında yapılacak ilave tediyelerin süreleri belli oldu.

A+A-

6772 sayılı devlet ve ona bağlı müesseselerde çalışan işçilere ilave tediye yapılması ve 6452 sayılı kanunla 6212 sayılı kanunun 2’nci maddesinin kaldırılması hakkında kanun gereği aşağıdaki kurumlarda geçen işçiler için ilave tediye (ikramiye) ödeme süreleri şu şekildedir.

6772 sayılı Kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2018 yılında verilecektir. Ayrıca birinci maddesine göre yapılacak ilave tediyenin birinci yarısının 26 Ocak 2018'de diğer yarısının 8 Haziran 2018 tarihinde ödenmesine karar verildi.

Ayrıca 6772 sayılı kanunun ikinci maddesine göre maden işletmelerinin münhasırın yer altı işlerinde çalışanlara yapılacak ilave tediyenin tamamının 24 Aralık 2018 tarihinde ödenmesine karar verildi.

Madde 1 kapsamındaki kurumlar; Umumi, mülhak ve hususi bütçeli dairelerle mütedavil sermayeli müesseseler, sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlarla belediyeler ve bunlara bağlı teşekküller, 3460 ve 3659 sayılı kanunların şümulüne giren İktisadi Devlet Teşekkülleri ve diğer bilcümle kurum, banka, ortaklık ve müesseselerinde müstahdem olanlardan İş Kanununun şümulüne giren veya girmiyen yerlerde çalışmakta olan ve İş Kanununun muaddel birinci maddesindeki tarife göre işçi vasfında olan kimselere, ücret sistemleri ne olursa olsun, her yıl için birer aylık istihkakları tutarında ilave tediye yapılır.

Madde 2 tam metni; Birinci maddede sözü geçen işçilerden maden işletmelerinin munhasıran yeraltı işlerinde çalışanlarına bu işlerde çalıştıkları müddetle mütenasip olarak her yıl için ayrıca birer aylık istihkakları tutarında bir ilave tediye daha yapılır.

İlave tediye nedir? Genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlar ve Belediyelerde çalışan işçi statüsünde çalışan personele ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için bir aylık tutarında devletçe verilen ikramiye ödeneğidir. İkramiye yeraltında çalışan işçiler için ek olarak bir ikramiye daha eklenir. İlave tediye resmi belgesi için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum