7 Soruda Düz Memurluk!

Hangi eğitim seviyesinden mezun olursa olsun, devlet kadrolarında çalışmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konu düz memurluktur. İşte detaylar!

featured

Her meslek grubunun fazla ataması olmadığı için kişiler kendi meslek alanlarında kadro bulamadıklarında düz memurluk kadrolarını takip ederek bunlara başvuru yapmak istemektedirler. Her eğitim seviyesinden mezun olan kişiler için farklı puan türleri ile düz memur alımları gerçekleştirilmektedir.

1.Düz Memurluk Nedir?

Düz Memurluk Nedir?
Düz Memurluk Nedir?

Düz memurluk, kamu kurum ve kuruluşlarına KPSS puanı ile atanan ve hangi meslekten olursa olsun bu görevde kendi mesleğini yerine getirmeyen kişilerdir. Yani düz memurlar, bulunduğu kurumlarda bir mesleki görev gerçekleştirmekten ziyada kurumun ilgili yazı işlerini yerine getirmektedirler. Çeşitli yazışmalar ve evrak takibi gerçekleştirilen bu masa başı iş için her eğitim seviyesinden mezun kişi, kendi alanındaki puan türüne bağlı olarak bu kadrolara başvurabilmektedir.

2.Düz Memur Nasıl Olunur?

Düz memur olabilmek için çift yıllarda yapılan KPSS sınavlarına girmek gerekmektedir. Alınan puan ile lise, ön lisans veya lisans mezunu kişiler ÖSYM atamalarını bekleyerek ilgili puanları ile bu kadrolara başvuru yapabilirler.

3.Düz Memur Olmak için Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Düz memurluk için lise, önlisans veya lisans mezunu olunabilir. Her mezuniyet durumu için KPSS sınavından alınan farklı puan türleri ile merkezi atamalarda düz memurluk atamaları gerçekleştirilmektedir.

4.Düz Memur Olmak Zor mu?

Düz memur olmak için de diğer devlet atamalarında olduğu gibi KPSS sınavına girerek iyi bir puan almak gerekmektedir. Ayrıca bu memurluk atamalarında, belirtilen KPSS puan türünden alınan puanlar baz alınmaktadır. Bu atamalar gerçekleştirilirken yüksek puana göre sıralama gerçekleştirilir. Fazla kişinin bu memurluk kadrolarına başvurduğu değerlendirilecek olursa, normal kadrolara göre daha fazla başvuru söz konusudur. Bu durumda düz memurluk kadrolarına yerleşmek biraz daha zor olabilmektedir. Bu kadrolara başvururken ne kadar yüksek bir KPSS puanı alınmış olunursa kişi için o kadar avantajlı olacaktır.

5.Mühendisler Düz Memur Olabilir mi?

Mühendisler de lisans mezunu oldukları için elbette düz memurluk kadroları için şartları sağlamaları durumunda bu kadrolara yerleştirilebilmektedirler. Lisans mezunları KPSS P3 puanı ile bu kadrolara başvuru yapabilmektedirler.

6.Düz Memurlar Ne İşe Yaparlar?

Ne İşe Yaparlar?
Ne İşe Yaparlar?

Düz memurlar, atandıkları kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir mesleki görev icra etmezler. Bu kişiler kurumun yazı ve evrak işlerinden sorumludurlar ve masa başı bir iş yapmaktadırlar. Hangi eğitim seviyesinden ve meslek grubundan olursa olsun, bu kişiler kendi mesleklerine dair bir görev yapmamaktadırlar.

7.Düz Memurlar Ne Kadar Maaş Alır?

Düz memurluk maaşları kişilerin orta öğretim veya lise mezunu olmaları ile ön lisans veya lisans mezunu olmalarına göre değişiklik göstermektedir. Ön lisans veya lisans mezunu olarak göreve başlayan kişilerin maaşları bir miktar daha yüksek olabilmektedir. Maaşlar bulunulan hizmet yılına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Düz memur Çalışma Sistemi Nasıldır?

Memur alımları yapılırken başvuru tarihinden öncesinde adayların karşılaştığı koşullar yayınlanmaktadır. Hangi alanlarda memur alımı yapılacağını, personelde bulunması gereken özellikleri ve alınacak personel sayılarını paylaşılır. Düz memur olarak atanan kişiler kamu kurum ve kuruluşlara destek sağlamak amacıyla alımları yapılmaktadır. Genelde büro işlerini gerçekleştiren memurlar, evrak işleriyle bilgisayar programlarına bağlı işlemleri gerçekleştirir. Aynı zamanda da kendilerinden üst mevkide bulunan amirlerinden gelen iş yönlendirmelerinden sorumlu tutulurlar. Genel olarak görevleri:

 • Mesai başladığında görevlerinde bulunmak,
 • Mesai bitmeden işlerini yarıda bırakmamak,
 • Kendisine verilen görevlerin bilincinde olarak vaktinde gerçekleştirmek,
 • Amirleri verdiği görevleri aksatmamak.

Düz memurların çalışma sistemleri ise; diğer memurlarla aynıdır. Mesai saatleri içerisinde çalışırlar. Haftalık olarak en fala 40 saat mesaide bulunurlar. Hafta içi hizmet veren kurumlarda saat 09.00 ile akşam 17.00 arasında çalışmaktadırlar. Memurların öğlen arası ise 12.00 ile 13.00 arasında olmaktadır. Düz memurların izinleri ise; yıllık izin hakkı olarak mevcuttur. Bu izinler 1-10 yılları arasında 20 gün izinle tabii tutulur. 10 yıldan fazla çalışan personel için ise 30 gün izin alma hakkı tanımlanmaktadır.

Memur olmak isteyen adaylar ilk olarak KPSS puanına sahip olmak zorundadırlar. KPSS puanı mevcut olan kişiler başvuruda bulunabilirler. Düz memur olarak alım yapacak olan kurumlar personel eksiklikleri bulunduğu zaman alım yaparlar. Bu sebepten dolayı genel olarak alımlar İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Düz Memur Alımına Kaç Katı Aday Çağrılır?

Düz memur alımı için belirlenen koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları sağlayan adaylar başvuru yapmaktadır. Başvuru sayılarında yapılacak alanlara ve kontenjan belirlemelerine göre her dönem yenilerek değişiklik göstermektedir.

Düz Memur Olmak için Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise dengi okullardan mezun olmak,
 • Erkek adayların askerlik ile ilişkisi kalmamış olması,
 • Emekli aylığı almamak,
 • Sosyal güvencesi olan başka bir işte çalışmamak,
 • Herhangi bir suçtan sabıkalı olmamak,
 • Güvenlik soruşmalarında temiz kayıtta bulunmak.

Düz Memur Atama Kodları Nelerdir?

4001: Lisans Mezunu düz memur ataması için kullanılan koddur.

3001: Ön Lisans programı mezunu düz memur ataması için kullanılan koddur.

2001: Orta öğretim mezunu düz memur ataması için kullanılan koddur.

Lisans Mezunu Düz Memur Olabilir mi?

8
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
7 Soruda Düz Memurluk!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!