1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. 750 Bin Taşerona Verilen Kadro 6 Milyon KPSS Adayına Çok Görüldü
750 Bin Taşerona Verilen Kadro 6 Milyon KPSS Adayına Çok Görüldü

750 Bin Taşerona Verilen Kadro 6 Milyon KPSS Adayına Çok Görüldü

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Aileleriyle birlikte 3 milyon kişinin taşeron kapsamında etkilendiğini belirtti. KPSS'ye bile ortaöğretim alanında sadece 3.5 milyon kişi girdi. Lisans ve önlisans dahil 6 milyon neden unutuluyor?

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nda sonra Maliye Bakanı Naci Ağbal da taşerona kadro kapsamında takvimin işlediğini ve 2 Nisan itibarıyla sınavları tamamlanan taşeron işçilerin kadro geçişlerinin tamamlanacağını belirtti.

Taşerona verilen kadro sayısı olarak 750 bin rakamını belirten Ağbal, dolaylı olarak aileleriyle birlikte 3 milyon kişinin bu yasadan etkilendiğini belirtti. Başvurusu kabul edilenler için kurumlar bazında sınavlar yapılmaya başlandı. Hatta taşeron sözlü sınav sonuçları da açıklanıyor. Örneğin dün Ankara Adliyesi taşeron sonuçları açıklanmış ve tüm adaylar başarılı olmuştu.

KPSS adaylarının suçu ne? 1-2-3 değil 6 milyondan fazla lise, önlisans ve lisans adayı neden unutuluyor. Sadece ortaöğretim alanında bile KPSS’ye giren aday sayısı 3.5 milyon olmuştu. Lisans ve önlisans adayları da düşünüldüğünde sadece KPSS’ye girenlerin sayısı 6 milyonu aşkın.

750 bin taşeron işçiye kadro verilecek ve süreç için son aşamaya geçiliyor. Aileleriyle birlikte 3 milyon kişi! Peki KPSS adayları. Sadece sınava girenler bile 6 milyonu aşkın ve aileleriyle birlikte 24 milyonu, neredeyse Türkiye’nin 4’te birini ilgilendiriyor.

Peki KPSS adayları neden görmezden geliniyor? Milyonlarca genç işsizlikle mücadele ediyor. İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı bile TÜİK verilerine göre çift hanelerde seyrediyor. 2017 yılında kamuya personel alımlarındaki kontenjan kısıtlaması 2018'de de devam ediyor. Adaylar kamuya kadrolu atanmak için kurumlardaki 3’er 5’er bazen birkaç yüz kadro için mücadele veriyor.

KPSS puanının etkisi de mülakatla çileye dönüştü! KPSS sınavı çoğu alımlarda sadece ön başvuruda etkisini gösteriyor. KPSS’de yüksek alan aday mülakatta düşük puan aldığında düşük puanı KPSS adayının gerisinde kalıyor. Madem KPSS diye bir sınav sistemi var neden sistem 5’er 10’ar dakika süren bir mülakat sistemine yenik düşürülüyor?

Mülakata tüm sendikaların ve adayların karşı olmasına rağmen neden ısrar ediliyor. Kamuya personel alımlarının sağlam temellere oturtulması için sağlam personel alımı stratejisi geliştirilmesi gerekiyor. Kamuya personel alımı mülakatla değil LİYAKAT’le KPSS sınav üstünlüğüne göre olmalıdır. 3 milyon taşeron ailenin sevinci 24 milyon KPSS ailesinin umudunu kırmamalıdır!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler