1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. 824 Aile Hekiminden 704 'ü Nöbete Gitmedi
824 Aile Hekiminden 704 'ü Nöbete Gitmedi

824 Aile Hekiminden 704 'ü Nöbete Gitmedi

Aile Hekimlerinin nöbet günlerinde hasta oldukları ve psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmedikleri gerekçesiyle rapor aldıkları belirlendi.

A+A-

Aile hekimlerine hastanelerde nöbet tutma görevi verilirken, İzmir’deki 824 hekimden 704’ünün tepki olarak nöbete gitmediği ortaya çıktı. Haber Türk Egeli Gazetesi haberidir.

TAMAMI RAPOR ALDI

Aile Hekimlerinin nöbet günlerinde hasta oldukları ve psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmedikleri gerekçesiyle rapor aldıkları belirlendi.

İzmir’deki aile hekimleri yoğun iş temposunun yanında bir de nöbet görevi verilmemesine işe gitmeyerek tepki gösterdi. Sektör temsilcileri, nöbetin hekimlerin verimli çalışmasına engel olduğunu dile getirdi.

1 Mayıs tarihinden itibaren aile hekimlerine hastanelerde nöbet tutma görevi verilirken, aradan geçen sürede İzmir'deki 824 hekimden 704’ünün tepki olarak nöbete gitmediği ortaya çıktı. Hekimlerin nöbet günlerinde hasta oldukları ve psikolojik olarak da kendilerini iyi hissetmedikleri gerekçesiyle rapor aldıkları belirlendi. Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin de, hizmette aksama yasan maması için nöbet günü gelen hekimleri tek tek arayarak, “Bugün nöbete gelecek misiniz?” diye sorduğu öğrenildi, özellikle şehir merkezinde çalışmasına rağmen, saat 16.00 ile 24.00 arasında nöbet tutmak için Kınık, Kiraz. Çeşme. Dikili. Bayındır ve Tire gibi ilçelerde görevlendirilen hekimlerin durumdan rahatsız oldukları ve bundan sonra da benzer yöntemlerle görevlerinin başına gitmeyeceği belirtildi.

VERİMLİ OLMAZLAR

İzmir Aile Hakimleri Demeği (İZA-HED) yetkilileri, yoğun bir iş temposunda görev yapan aile hekimlerine nöbet görevi verilmesinin doğru olmadığını söyledi. "Yaşanan iş yoğunluğu nedeniyle istenmeyen hatalar olabilir. Böyle bir durumda bunun hesabını kim verecek? Bazı arkadaşlarımızın gece nöbetçi olduğu hastanelere 300’ün üzerinde hasta geliyor. Bir insanın gün boyunca çalışıp, tedavi olmak için hastaneye gelenlerle verimli olarak ilgilenebilmesi mümkün değil" dedi.

Türk Sağlık Sen 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, uygulamadan bir an önce geri adım atılmasını istedi. Aile hekimlerinin nöbete gitmemesi üzerine hastane temsilcileriyle teker teker görüştüğünü ve hiçbir aksamanın yaşanmadığını savunan Doğruyol, “Daha önce de dediğimiz gibi, aile hekimlerine bu noktada ihtiyaç yok” dedi.

SİSTEM DEVAM EDECEK

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri ise, aile hekimlerinin rapor alarak göreve gitmediklerini doğruladı. Uygulamada, hizmette herhangi bir aksama olmaması için aile hekimlerine nöbet günlerinden önce ulaştıklarını söyleyen yetkililer, “Aile hekimlerinin tamamına yakını, rapor alarak nöbet günlerinde görevlerine gelmedi.

Bazı bölgelerde yaşanan yoğunluğun bitirilmesi için aile hekimlerinin göreve gelmesi işimizi kolaylaştırır.Bu uygulamaya böyle devam edeceklerini ifade ediyorlar.Bu uygulama, bakanlık tarafından başlatıldı. Değiştirilmesi konusunda elimizden bir şey gelmez diye konuştu.

AYDA EN AZ 8 SAAT

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yasal^ düzenleme ile aile hekimlerine, ayda en az 8 saat hastanede nöbet tutma görevi verildi. Hekimler mesai sonrası veya hafta sonlan görevlendirilmeye başlandı. Ayrıca ihtiyaca göre de nöbet süresi ve sayısının artabileceği belirtildi. Hekimler ihtiyaca göre yapılan dağıtımlara göre, kent genelindeki hastanelere yönlendiriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.