AB Dönem Başkanlığı 1 Ocak’ta Hollanda’ya Geçiyor

29 Kasım'da yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nde alınan karar çerçevesinde, 2016 yılının ilk aylarında yeni fasılların açılması için hazırlık çalışmalarına başlanacak

12364
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda, AB dönem başkanlığını yarın Lüksemburg’dan devralacak. Hollanda’nın dönem başkanlığında AB’nin gündeminde, sığınmacı krizi, terörle mücadele, Türkiye ile müzakerelerde yeni fasılların açılması, İngiltere’nin AB’deki geleceği, istihdam ve ekonomik büyüme olacak.

Hollanda, 1 Ocak’ta 12. kez AB dönem başkanlığını üstlenecek. Hollanda’nın açıkladığı programa göre, 6 aylık süre zarfında “göç ve uluslararası güvenlik”, “büyüme ve istihdamın artırılması”, “Avro Bölgesi’nin güçlendirilmesi”, “iklim ve enerji” başlıklarına odaklanılacak. Refah, özgürlük ve güvenlik konularına öncelik verilecek.

Sığınmacı krizi

Hollanda’nın dönem başkanlığında sığınmacı krizinin çözümünü öngören AB-Türkiye Ortak Eylem Planı ve Türkiye’deki bazı Suriyelilerin AB’ye yerleştirilmesini öngören plan gündeme gelecek.

Türkiye ile müzakereler

Hollanda’nın davetiyle Türkiye, ilk olarak 27 Ocak’ta Rekabet Edebilirlik Gayriresmi Bakanlar Toplantısı’na katılacak.​​ 29 Kasım’da yapılan AB-Türkiye Zirvesi’nde alınan karar çerçevesinde, 2016 yılının ilk aylarında yeni fasılların açılması için hazırlık çalışmalarına başlanacak. Türkiye özellikle Yargı ve Temel Haklar (23) ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlik (24) fasıllarının açılmasını istiyor. 14 Aralık’ta açılan Ekonomik ve Parasal Politika başlıklı 17. fasılla ilgili çalışmalar da yine bu dönemde başlayacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 18 Şubat’ta yapılacak AB Zirvesi öncesinde “fikirdaş” ülkelerle sığınmacı krizini yeniden ele almak için Brüksel’e gelmesi bekleniyor. Ekim ayında vizelerin kaldırılmasını öngören süreçle ilgili olarak AB Komisyonu’nun ikinci raporu, mart sonunda yayımlanacak.

Yeni muhafız birliği​

Paris’te 13 Kasım’da düzenlenen saldırıların ardından gündeme gelen güvenlik önlemleri, öne çıkan diğer bir konu olacak. Bu çerçevede dış sınırların korunmasına odaklanacak yeni bir sınır ve sahil muhafız birliği kurulması teklifiyle ilgili tartışmalar devam edecek.  

İngiltere’nin AB referandumu

İngiltere’nin AB’deki geleceğiyle tartışmalar Hollanda’nın dönem başkanlığında da sürecek.

Ekonomi

Amsterdam, üye devletlerin kendi başına idare edebileceği sağlık sistemi, eğitim, emeklilik ve vergilendirme gibi meselelere AB’nin müdahil olmasını istemezken, birliğin daha çok, istihdamın artırılması, ekonomik büyüme ve Avro Bölgesi’nin güçlendirilmesine odaklanması gerektiğini savunuyor. Hollanda, kendi dönemi içinde çok yıllı bütçeler hazırlanmasını öngören bir teklifi gündeme getirecek.

Hollanda 1 Haziran’da AB dönem başkanlığını Slovakya’ya devredecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AB Dönem Başkanlığı 1 Ocak’ta Hollanda’ya Geçiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!