AB İle İlgili Birçok Yasa TBMM’ye Geliyor

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Birliği süreciyle alakalı birçok yasa yavaş yavaş TBMM'ye gelecek

12604
Daha Fazla Göster

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Birliği süreciyle alakalı birçok yasanın peyderpey Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) geldiğini kaydetti.

Bakan Bozkır, Eskişehir’de gerçekleştirdiği temaslar kapsamında Eskişehir Bilim Sanat Kültür Merkezi’ni ve Miniatürk’ü ve Eti Arkeoloji Müzesi’ni gezdi. Gezi sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bozkır, Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye’nin stratejik hedefi olduğunu söyledi. Bozkır, “Türkiye’de 2 bin civarında reforma yasası, Anayasa’daki önemli değişiklikler bu sürecin ilerlemesiyle mümkün hale geldi ve bu sürecin Türkiye’nin demokrasisinde kat ettiği mesafelerin alınması sırasında da muhalefet o zaman da destek verdi. Şimdi 64’üncü hükümetin kurulması ve yeni 4 yıllık siyasi döneme geçmemizle birlikte hükümetimiz çok önemli reform yasalarını açıkladı. Bunları 1 yıllık, 3 aylık takvimler içinde yerine getireceğini ifade etti. Bunların içinde bazıları da Avrupa Birliği sürecimizin ilerletilmesi ve Türk vatandaşların en çok arzu ettiği vizenin kaldırılmasıyla ilgili olarak yapılması gerekenlerdi. 11 yasanın Meclis’ten geçmesi gerekiyor, ikinci düzenlemeler var. Uluslararası sözleşmelerin onaylanması var” dedi.

YASALAR PEYDERPEY MECLİS’E GELİYOR

“Bütün bunların zaman kaybetmeden, en kısa zamanda hayata geçirilmesi için sayın Başbakanımız, hem Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu hem de Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Bahçeli’yi ziyaret etti” diyen Bozkır, “Bu çerçevede hem yeni bir Anayasa’ya kavuşmamız açısından görüşmeler yapıldı hem de Avrupa Birliği süreciyle ilgili yasalara destek verilmesi talep edildi. Her iki genel başkan da bu konuda tamamıyla mutabık olduklarını ve yasalar Meclis’e geldiğinde Avrupa Birliği sürecini ilgilendiren, vizenin kaldırılmasıyla ilgili olan yasalarda işbirliği yapacaklarını vaat ettiler. Tabiatıyla yasalar peyderpey Meclis’e geliyor. Bunların içinde kişisel verilerin korunması yasası, ayrımcılıkla mücadele, eşitlik ve insan hakları koruma yasası, pasaportların tekrar yenilenmesi, biyometrik verili pasaportların parmak izli olarak tekrar çıkartılması, siyasi ektik yasası, terörün finansmanının önlenmesi yasası var. Bu çerçevedeki bütün yasaların hazırlıkları tamamlandı, bazıları Meclis’e sevk edildi, bazıları komisyonlardan geçti” ifadelerini kullandı.

“MUHALEFET LİDERLERİNİN TUTUMLARINI SÜRDÜRECEKLERİNİ ÜMİT EDİYORUZ”

Bakan Bozkır, muhalefet parti liderlerinin Avrupa Birliği süreciyle ilgili desteklerini sürdürmelerini ümit ettiklerini de anlatarak, şöyle konuştu:

“Muhalefet partileri liderlerinin bu konudaki açıklamalarındaki tutumlarını sürdüreceklerini ümit ediyoruz. Bunlar neticede Türkiye’nin yasalarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin daha iyi şartlara gelmesi, kendini daha iyi hissetmesi, insanlarımızın vize gibi 1980 askeri darbesinin bize miras bıraktığı hadiseden kurtulmasına yöneliktir. Önümüzde mart ayına kadar ki dönemde bu yasaların çıkması lazım. Kısa bir sürede de bunları çıkartmak için muhalefet partilerinin işbirliklerini bekliyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AB İle İlgili Birçok Yasa TBMM’ye Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!